Yüzüklerin Efendisi dizisine ‘eski Aragorn’dan tavsiyeler

“Yüzüklerin Efendisi” serisinin milyon dolarlık dizisi için geri sayım başlarken, Oscar ödüllü film üçlemesinde Aragorn karakterini canlandıran Viggo Mortensen, yeni projede bu rolü üstlenecek oyuncuya tavsiyelerde bulundu.

Danimarka asıllı ABD’li aktör, Collider’a verdiği röportajda, Yüzüklerin Efendisi dizisinin senaryosunu görmemiş olmasına karşın, Aragorn’un gençliğini oynayacak “şanslı kişi”ye şu tavsiyelerde bulundu:

“Bence o dev Yüzüklerin Efendisi kitabını detaylıca okumanın yanısıra, Kuzey efsanelerinin de bazılarını okuyabilir. Böylece Tolkien’ın bu bilgileri nereden edindiğine ilişkin bazı ipuçları yakalayabilir. Ejderha Avcısı Sigurd ve Völsunga Efsanesi gibi. Bunları okusun.”

Yazar J. R. R. Tolkien’ın kuzey mitolojisinden büyük oranda etkilendiği biliniyor. Mortensen’in sözünü ettiği Ejderha Avcısı Sigurd’da değerli fakat lanetlenmiş bir altın yüzük ve kırık bir kılıç unsuruna yer veriliyor. Tolkien’ın bu öyküden esinlenerek bizzat yazdığı Sigurd ve Gudrun Efsanesi adlı bir kitabı da bulunuyor.

2017 yılında eserin tüm dünyadaki TV yayın haklarını satın alan Amazon, dizinin yapımcılığına soyunmuştu. Amazon’un dizi için bir milyar dolara yakın yatırım yaptığını daha önce haberleştirmiştik. Bu rakam, Peter Jackson imzasını taşıyan başarılı film üçlemesinin 281 milyon dolarlık bütçesinin oldukça üzerinde.

Merakla beklenen dizinin, üçlemede anlatılan hikâyenin “geçmişini” konu alması ve Aragorn’un gençlik yıllarında geçmesi bekleniyor.

Öte yandan Aragorn rolü için henüz herhangi bir isim gündeme gelmiş değil.

2001-2003 yılları arasında sinema izleyicisiyle buluşan Yüzüklerin Efendisi üçlemesi, dünya genelinde 2.8 milyar dolarlık gişe geliriyle tüm zamanların en çok izlenen yapımlarından olmuştu.

Üçlemenin son filmi, Yüzüklerin efendisi: Kralın Dönüşü, 2004 yılında En İyi Film Ödülü dahil, aday gösterildiği 11 dalın tamamında Oscar ödülü kazanmıştı.