Türkiye, Twitter'dan 765 hesapla ilgili bilgi istedi, 'yüzde 0' yanıt aldı

Dünyanın Öteki Gündemi

Türkiye, Twitter’dan 765 hesapla ilgili bilgi istedi, ‘yüzde 0’ yanıt aldı

Twitter’ın 13 Aralık’ta yayınladığı şeffaflık raporunda, 1 Ocak ve 30 Haziran tarihleri arasında hükümetlerden gelen bilgi taleplerinin sayıları ve bunlara verilen yanıtların oranı kamuoyuyla paylaşıldı. Rapora göre, bu süre içinde 765 hesapla ilgili 445 talep gönderen Türkiye’ye hiç bilgi verilmedi.

Twitter, bu yılın ilk altı ayında, toplam 16,882 hesapla ilgili olarak hükümetlerden 6,904 talep aldı. Bu taleplerden yüzde 56’sında, Twitter bir kısım bilgileri hükümetlerle paylaştı.

En fazla istek, 9,226 hesapla ilgili 2,231 talep gönderen ABD hükümetinden geldi. Türkiye ise, ABD, Japonya ve İngiltere’den sonra, en fazla talepte bulunan dördüncü ülke oldu. Buna göre, Türkiye, toplam 765 hesap sahibiyle ilgili olarak Twitter’a 445 adet bilgi talebi gönderdi. Ancak Twitter, bu taleplerden hiçbirine yanıt vermediğini iddia ediyor.

Twitter’ın ABD hükümetinden gelen taleplere verdiği karşılık yüzde 76 olarak belirtilirken, Japonya için bu oran yüzde 67, İngiltere için yüzde 70, Fransa için yüzde 56, Hindistan için yüzde 11, Almanya için yüzde 26, İspanya için yüzde 34 olarak gösterildi.

Türkiye gibi “yüzde 0” yanıt verilen diğer ülkeler şöyle sıralanıyor: Pakistan, Suudi Arabistan, Kolombiya, Dominik Cumhuriyeti, Maldivler, Sırbistan, Ekvador, El Salvador, Malta, Macaristan, Ürdün, Hong Kong, Bangladeş, Şili, Kenya, Lübnan, Umman, Guatemala, Makedonya, Peru, Filipinler ve Romanya.

Sosyal medya devi, bir önceki altı aylık döneme kıyasla hükümetlerden kendilerine yüzde 10 daha fazla talep geldiğini belirtti. Bunun, son üç yıl içinde görülen en büyük artış olduğuna dikkat çekildi.

İnternet - Güncel

En Başa Git