ABD Başkanı Trump’ın vakfı, savcılık talebiyle kapatılıyor - Novo Gazete

Dünyanın Öteki Gündemi

ABD Başkanı Trump’ın vakfı, savcılık talebiyle kapatılıyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın yardım kuruluşu Trump Vakfı, New York Başsavcısı Barbara Underwood’un açtığı dava kapsamında feshediliyor. Vakfın malvarlığı, diğer yardım örgütlerine dağıtılacak.

Underwood tarafından Salı günü yapılan açıklamaya göre, Trump savcılıkla anlaşmaya giderek, kendisinin ve üç çocuğunun kişisel ve siyasi çıkarları için yasadışı olarak kullandığı iddia edilen vakfı feshetmeyi kabul etti. Trump Vakfı, bir hâkim gözetiminde feshedilirken, iddialara yönelik soruşturma devam edecek.

Soruşturma, vakfın gerçekten bir “hayır kurumu” olarak faaliyet gösterip göstermediği ve Trump’ın 2016 seçim kampanyasında rol oynayarak yasaları ihlal edip etmediği gibi sorulara odaklanıyor.

Savcı Underwood, açtığı davada, 2.8 milyon dolar tazminat talep ederken, aynı zamanda Trump’ı ve çocuklarını, New York’taki başka hayır kurumlarında yöneticilik yapmaktan 10 yıl boyunca men etmek istiyor.

Dava dilekçesinde, Trump’ın ve ailesinin, hem ticari amaçlarla hem de başkanlık seçim kampanyasının uzantısı olarak vakfı yasadışı şekilde kullandığı iddia ediliyor.

Underwood, açıklamasında, Trump Vakfı’nın faaliyetlerinde “şoke edici bir yasadışı düzen olduğunu” ve “Trump’ın seçim kampanyası ekibiyle yasadışı bir işbirliği içinde olduğunu” söyledi.

Kapatılacak vakfın kalan 1.7 milyon dolarlık fonu, diğer yardım kurumlarına dağıtılacak.

Genel - Güncel

En Başa Git