Avrupalı sağcılardan ‘Helal’ sertifikalı Toblerone’a boykot çağrısı

Dünyanın Öteki Gündemi

Avrupalı sağcılardan ‘Helal’ sertifikalı Toblerone’a boykot çağrısı

Almanya’nın aşırı sağcı partisi AfD’nin destekçileri, “helal” sertifikası alan popüler üçgen çikolata markası Toblerone’a yönelik boykot çağrısında bulundu.

İsviçre’nin başkenti Bern’de bulunan Toblerone fabrikasının geçtiğimiz Nisan ayında “helal” sertifikası aldığının ortaya çıkması üzerine, sosyal medyada, Avrupa’nın muhafazakâr kesiminden çeşitli eleştiriler geldi.

Almanya için Alternatif (AfD) partisinin sözcüsü Jörg Meuthen, haberi “Avrupa’nın İslamlaştırılması” olarak nitelendirdi.

Meuthen’in yorumu üzerine, Avrupalı sağcılar Toblerone’a yönelik boykot çağrısı yaparak, Twitter’da #Boycotttoblerone etiketiyle paylaşımlarda bulundu.

“Bir daha asla, ASLA Toblerone almayacağım,” “Yazık oldu, çünkü yemeyi seviyordum. Ama Müslüman yiyeceği sevmiyorum,” şeklinde mesajlar paylaşılırken, kimileri de boykot kampanyasına şöyle tepkiler verdi:

“Şoktayım, çikolatamın içinde domuz eti olmadığını öğrendiğim için ŞOKTAYIM!”

“Toblerone Helal olduğu için ciddi anlamda sinirlenen veya hayatı için endişelenen herkese sesleniyorum, su da Helal.”

“Müslümanlar yavaş yavaş her şeye helal sertifikası vermeye başlamalı, ta ki #Boycotttoblerone’u savunan moronlar, yiyebilecekleri hiçbir şey bulamayıp açlıktan ölene dek.”

Öte yandan Toblerone’un üreticisi Mondelez, CNN‘e yaptığı açıklamada, Bern’deki fabrikanın helal sertifikası aldığını doğrularken, üretim sürecinde herhangi bir değişikliğe gidilmediğini belirtti.

Açıklamada, “Toblerone çikolatasının doğası gereği üretim sürecimiz, helal sertifikası kriterlerini zaten karşılıyor,” ifadesi kullanıldı.

Genel - Güncel

En Başa Git