Stephen Hawking’in son makalesi kamuya açıldı - Novo Gazete

Dünyanın Öteki Gündemi

Stephen Hawking’in son makalesi kamuya açıldı

Geçtiğimiz Mart ayında 76 yaşında hayata veda eden İngiliz fizik profesörü Stephen Hawking, bilime katkıda bulunmaya devam ediyor. Hawking’in kara deliklerle ilgili son çalışması, herkesin okuyabilmesi için ücretsiz olarak internetten yayınlandı.

Kara Delik Entropisi ve Yumuşak Tüyler” adını taşıyan makale, Hawking’in yanısıra Sasha Haco, Malcolm Perry ve Andrew Strominger’ın da imzalarını taşıyor.

Hawking ve meslektaşları, çalışmada, kara deliğe düşen bir maddenin gerçekten yok olup olmayacağına yanıt arıyor.

Hawking, “yumuşak tüy” adını verdiği, kara deliğin dış sınırlarını kaplayan fotonların, kara deliğe düşen maddeye dair bilgileri depoladığını iddia ediyor. Böylece maddeyle ilgili bilgilerin evrenden silinmediği, sadece bilinen bir ufkun ötesine geçerek kaybolmuş gibi göründüğü belirtiliyor.

Çalışma, henüz basılmamış bilimsel yayınlara yer veren ArXiv’de ücretsiz olarak yayınlandı.

Makalenin diğer yazarları, “Kara delik fiziğine katkıları her zaman ilham vermeye devam edecek, çok sevdiğimiz dostumuz ve çalışma arkadaşımız Stephen Hawking’i kaybetmekten derin üzüntü duyuyoruz,” notunu paylaştı.

Eser, Hawking’in son 40 yılını adadığı kara deliklerin kuantum yapısı hakkındaki son çalışmalarından bazılarının derlemesi ve kariyeri için bir “kapanış” olarak değerlendiriliyor.

Genel - Güncel

En Başa Git