SpaceX roketi, 100 insanın cenazesini uzaya taşıyacak - Novo Gazete

Dünyanın Öteki Gündemi

SpaceX roketi, 100 insanın cenazesini uzaya taşıyacak

Elon Musk’ın uzay seyahati şirketi SpaceX’in ürettiği Falcon 9 adlı roket, öldükten sonra küllerinin uzaya gönderilmesini isteyen 100 kişinin vasiyetini bugün yerine getirecek.

San Francisco merkezli şirket Elysium Space, sevdiklerinin küllerinden bir numunenin uzaya gönderilmesi için ailelerin 2,500 dolar ödeme yaptığını açıkladı.

SpaceX aracının uzaya taşıyacağı küllerin sahipleri arasında uzay meraklıları ve gaziler de bulunuyor. Kimi aileler ise akrabaları olan kişinin yaşamını “yıldızlı bir gökyüzünün şairane atmosferinde kutlamak” için bu servisi tercih ettiğini söylüyor.

100 kişinin kül numuneleri “cubesat” adı verilen yaklaşık 10 santimetrekarelik küçük bir uydunun içine yerleştirildi. Uydu, dört yıl boyunca Dünya’nın etrafında döndükten sonra tekrar yeryüzüne düşecek.

Elysium Space CEO’su Thomas Civeit’in açıklamasına göre, aileler, akıllı telefonlarına yükleyecekleri bir uygulama sayesinde bu uydunun hareketlerini gerçek zamanlı olarak takip edebilecek.

36 yaşında ölen ve hayatı boyunca uzay araçlarına özel bir ilgisi olan James Eberling, bu yolculuğa katılacak kişilerden biri. 2016’da hayatını kaybeden Eberling, anne ve babasına son isteğinin öldükten sonra kalıntılarının uzaya gönderilmesi olduğunu söylemiş.

Daha önce de Teksas merkezli Celestis firmasının “uzaya cenaze gönderme” programına başladığını haberleştirmiştik.

Teknoloji - Güncel

En Başa Git