İngilizlerin sınırdışı edilmesini engellediği Somalili mülteci ‘tecavüzcü’ çıktı

Dünyanın Öteki Gündemi

İngiliz yolcuların sınırdışı edilmesini engellediği Somalili mülteci ‘tecavüzcü’ çıktı

Geçen Salı günü İngiltere’den sınırdışı edilerek Türkiye’ye gönderileceği uçakta yolcuların protestosuyla sınırdışı edilmekten kurtulan Somalili mülteci Yakub Ahmed’in Londra’da 16 yaşında bir genç kıza tecavüzden hapis yattığı ortaya çıktı.

29 yaşındaki Ahmed, İngiltere’deki Heathrow havalimanından bindirildiği Türk Havayolları uçağıyla İstanbul’a, buradan da ülkesi Somali’ye gönderilecekti.

İstanbul uçağındaki İngiliz yolcular, protesto gösterisi yaparak Somalili mültecinin sınırdışı edilmesini engelledi. Polis, mülteciyle birlikte uçaktan inmek zorunda kaldı. Alkışlar eşliğinde uçaktan indirilen Ahmed’in yolculara teşekkür ettiği kameralara yansıdı.

Ancak yolcuların bilmediği şey, Ahmed’in Londra’da 16 yaşında bir genç kıza tecavüz olayına karışan grubun içinde olduğu suçlamasıyla dokuz yıl hapis cezasına çarptırıldığıydı.

İngiliz basınına göre, çocukken Somali’den İngiltere’ye geldiğinde mülteci statüsü alan Ahmed, söz konusu suça karıştığında 18 yaşındaydı. Dört yıl cezaevinde kaldıktan sonra serbest kalan mülteci hakkında, işlediği suçun ciddiyeti nedeniyle sınırdışı kararı verildi.

Karar kapsamında, Ahmed, Salı günü öğleden sonra İstanbul’a giden Türk Havayolları uçağına bindirilmişti. Yolcuların tepkisi üzerine sınırdışı işlemi gerçekleşemeyince, Ahmed bir gözaltı merkezine götürüldü. Kararın önümüzdeki aylarda uygulanması ve Ahmed’in İstanbul’a gönderilmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz Haziran ayında da, İsveçli bir öğrenci, kendi ülkesinden İstanbul’a sefer yapan uçakta, bir Afgan mültecinin sınırdışı edilmesini önleyen bir eylem yapmış, bunu yaparken çektiği videoyu Facebook’ta yayınlamıştı. Elin Ersson adlı eylemci, “Bu insan, savaşın olduğu Afganistan’a gönderilecek ve öldürülecek,” demişti.

Ağustos’ta ise bir Türk Havayolları pilotu, yolcuların tepkisine destek vererek İngiliz Heathrow Havalimanı’ndan kalkış yapmayı reddetmiş, bir mültecinin Afganistan’a geri gönderilmesini engellemişti.

Genel - Güncel

En Başa Git