Skype grup sohbetleri, artık 50 kişiyle yapılabiliyor

Skype, canlı video görüşmelerine aynı anda katılabilecek kullanıcı sayısını 50’ye yükseltti. Şirket, gelişmeyi Cuma günü yaptığı açıklamayla duyurdu.

Skype’ın görüntülü ya da sesli sohbet hizmeti, daha önce en fazla 25 kişi tarafından aynı anda kullanılabiliyordu. Bu sayının ikiye katlanmasıyla Skype, rakiplerine ciddi oranda fark atmış oldu.

Hatta böylece Skype’In WhatsApp, Google Hangouts ve Instagram gibi benzer özellik sunan servislerin kategorisinden çıkıp, daha kurumsal çözümler sunan ve 100 kişiden bin kişiye kadar katılımcıya izin veren Zoom gibi ücretli versiyonlarla rekabet çizgisine geldiği söyleniyor.

50 kişilik grup sohbetlerine izin veren Facebook Messenger, katılımcı sayısı altıyı geçtikten sonra ekranda sadece o anda konuşan kişiyi göstermeye başlıyor. Ancak Skype, ekranın üst kısmında sohbete dahil tüm kullanıcıları aynı anda gösteriyor ve istediğiniz kullanıcıya odaklanmanıza izin veriyor.

Apple’ın FaceTime uygulaması ise iOS 12.1 versiyonunda en fazla 32 kişilik grup aramalarına imkân tanıyor.

Öte yandan geçtiğimiz aylarda FaceTime’ın grup aramalarında tespit edilen bir güvenlik açığının, karşı taraf telefonu açmasa dahi aramalar üzerinden dinleme yapılmasını sağladığı ortaya çıkmıştı. Apple daha sonra bu açığı kapatarak Şubat ayındaki iOS 12.1.4 güncellemesiyle Grup FaceTime’ı yeniden aktif hale getirdi.

Skype aynı zamanda, 25’ten az kişinin bulunduğu gruplar için tek bir aramayla grup sohbetini başlatmaya olanak tanıyor.

Skype, on the other hand, is simplifying how video calls start with the new release.

Bu özellikten faydalanabilmek için Skype’ın en son versiyonunu indirmeniz gerekiyor.