Signal, Avustralya hükümetine meydan okudu

Şifreli mesajlaşma uygulaması Signal, Avustralya hükümetinin, teknoloji şirketlerinin yazılımlarına “arka kapı” koymasını öngören yeni düzenlemesine uymayacağını açıkladı. Apple, Google ve Microsoft gibi teknoloji devleri de yasa tasarısını kınamıştı.

Avustralya parlamentosunun Aralık başında geçirdiği, ancak henüz yasalaşmayan düzenleme, teknoloji şirketlerine, yazılımlarında “hükümete özel” bir “arka kapı” oluşturma zorunluluğu getiriyor. Böylece polis, gerektiğinde WhatsApp ve Signal gibi şifreli uygulamalar üzerinden yapılan kişisel mesajlara da erişebilecek.

Signal’ı geliştiren Open Whisper Systems, konuyla ilgili en sert açıklamayı yapan şirket oldu:

“Signal’a ‘arka kapı’ ekleyemeyiz. Tasarımı gereği, Signal, zaten sizin iletişiminizi, telefon rehberinizi, konumunuzu, profil isminizi, resminizi ve grup üyeliklerinizi kaydetmez. Her bir mesajın ve sesli/görüntülü aramanın uçtan uca şifrelenmiş içeriği, bizim dahi erişemeyeceğimiz şifreleme anahtarları tarafından korunur. Çoğu durumda, kimin kiminle mesajlaştığını bile göremeyiz.”

Şirket, söz konusu yasaya uymak yerine ülkede yasaklanmayı göze aldığını, ancak bunun işe yaramayacağını şu sözlerle belirtti:

“Avustralya hükümeti, servisimizi bloke etmeyi veya erişimi sınırlandırmayı deneyebilir. Geçmişte görüldüğü üzere, bu strateji pek işe yaramıyor. Uygulamalar engellendiği zaman, kullanıcılar VPN veya diğer ağ karartma yöntemlerini kullanarak, yasağı aşıyor. Bu nedenle pek akıllıca bir politika değil, fakat bu yasayla ilgili hiçbir şey zaten akıllıca değil.”

Apple, Google ve Microsoft da, yasa tasarısına tepki gösteren bir mektup yayınlamışlardı.

Mahremiyet savunucusu grupların teşvik ettiği Signal, ABD hükümetinin kitle izleme / dinleme programını 2013’te tüm dünyaya ifşa ettikten sonra Rusya’ya sığınan eski CIA analisti Edward Snowden tarafından da tavsiye edilmişti.