Dünya Sağlık Örgütü: Sigaranın fiyatı verdiği zarara göre arttırılsın

Dünyanın Öteki Gündemi

Dünya Sağlık Örgütü: Sigaranın fiyatı verdiği zarara göre arttırılsın

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) desteğiyle hazırlanan bir rapor, dünyada sigara fiyatlarının, tütün endüstrisinin çevreye verdiği büyük zararı yansıtacak şekilde yükseltilmesini öngörüyor. Ormanların yok edilmesi ve denizlerdeki kirlilik bu zararlar kapsamında.

Rapora göre, dünyadaki orman katliamlarının yüzde 5’inden sorumlu tütün endüstrisinin karbon ayak izi (ürettiği sera gazı miktarı), bazı ülkelerin tamamında üretilen karbon ayak izine yakın.

Son yıllarda ciddi büyümenin görüldüğü sektörde, yılda altı trilyon sigara üretilirken, tüketici sayısının bir milyar civarında olduğu tahmin ediliyor.

Tütün üretiminin, gıda gibi hayatsal ürünlerden daha fazla çevreye zarar verdiğini ortaya koyan rapor, sigaranın sağlığa zararları bilinse de, çevreye verdiği zararlara yeterince dikkat çekilmediğini belirtiyor.

Türün üretimi, yılda 84 milyon ton karbondioksite denk emisyon yayarak iklim değişikliğine olumsuz katkıda bulunuyor. Bu da, küresel çaptaki karbondioksitin yüzde 0.2’sine karşılık geliyor ve İsrail ve Peru’nun karbon emisyonlarına eşit.

Buna göre, tütün şirketleri, düşük gelirli ülkelerin gevşek yasal düzenlemelerinden ve artan nüfusundan faydalanarak çevresel zararı ve sosyal yükü bu ülkelere aktarıyor.

Raporda imzası olan uzmanlardan Dr. Nicholas Hopkinson, “Yüksek gelirli ülkelerde merkezi olan çok uluslu tütün şirketleri, gezegendeki en kırılgan insanların kaynaklarını ve geleceğini, hem gerçek anlamda, hem de metaforik anlamda ‘yakıyor’,” diye konuşuyor.

Genel - Güncel

En Başa Git