ABD’nin maaş artışında San Francisco başı çekti - Novo Gazete

Dünyanın Öteki Gündemi

ABD’nin maaş artışında San Francisco başı çekti

ABD’nin San Francisco kenti, geçtiğimiz Eylül ayından bu yana ülkede görülen maaş artışlarında yüzde 3.9’la ilk sırayı aldı. Teknoloji şirketlerinin yoğun olduğu ve Silikon Vadisi’ne ev sahipliği yapan kentte, işverenler, çalışanlara “rekabetçi” teklifler sunuyor.

İş ve işçi arama platformu Glassdoor Inc.’in geçtiğimiz günlerde yayınladığı “Yerel Maaş Raporu”na göre, son aylarda yıllık ortalama maaşın 70 bin doların üzerine çıktığı San Francisco’yu yüzde 3 artışla New York ve yüzde 2.9 artışla Los Angeles takip ediyor.

On kentten oluşan listenin devamında ise Philadelphia (yüzde 2.8), Chicago (yüzde 2.8), Seattle (yüzde 2.7), Atlanta (yüzde 2.3), Boston (yüzde 2), Washington D.C. (yüzde 1.9) ve Houston (yüzde 1.7) bulunuyor.

San Francisco’da ulaşılan rakamın, ABD genelindeki yıllık ortalama maaş miktarından 17 bin dolar fazla olduğuna dikkat çekiliyor.

Örneğin yazılım mühendislerinin maaşlarında geçen yıldan bu yana yüzde 4.6 artış gerçekleşti. Bu da yıllık ortalama 121,956 dolara denk geliyor.

Yüzde 5 oranında maaş artışı elde eden “kullanıcı deneyimi tasarımcıları” ise yıllık ortalama 109,817 bin dolar alıyor.

Bir yandan her iki meslek için de talep artarken, San Francisco’daki istihdam açığının yılda yaklaşık yüzde 35 oranında arttığı belirtiliyor.

Genel - Güncel

En Başa Git