Rusya, NASA’nın Ay’a ‘ayak basıp basmadığını’ araştıracak

Dünyanın Öteki Gündemi

Rusya, NASA’nın Ay’a ‘ayak basıp basmadığını’ araştıracak

Rusya, Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı NASA’nın Ay’a yönelik Apollo misyonunun gerçek olmadığına dair komplo teorilerini bizzat inceleyecek.

Rus ulusal uzay ajansının başkanı Dmitry Rogozin, ABD’nin Ay’a inişi gerçekleştirip gerçekleştirmediğini tespit etmek üzere Ay’a yönelik bir misyondan söz etti.

Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, konuyla ilgili soruya yanıt veren Rogozin, “Gerçekten oraya gidip gitmediklerini teyit etmeyi hedefliyoruz,” dedi.

Rusya, aynı zamanda 2025’ten sonra Ay’da bir üs inşa etmeyi, 2030’da da buraya insan göndermeyi planlıyor.

NASA’nın Ay misyonlarına ilişkin komplo teorileri Rus toplumunda oldukça yaygın.

NASA’nın ilk olarak Temmuz 1969’da Neil Armstrong ve Buzz Aldrin’in Ay’a ayak basmasıyla başlayan insanlı Ay misyonları, 1972’de Gene Cernan ve Jack Schmitt ile devam etmiş ve toplamda altıyı bulmuştu.

Ancak her ne kadar belgelenmiş olsa da kimileri, bu misyonların gerçekliğine inanmıyor.

2015’te Rus hükümetinin resmî araştırma komitesi sözcüsü Vladimir Markin, NASA’nın Ay misyonlarıyla ilgili soruşturma önerisinde bulunmuştu.

Markin, soruşturmanın, 1969’daki ilk Ay’a inişin orijinal görüntüsünün kaybolması ve Ay’dan Dünya’ya getirilen kaya parçasının nerede olduğuna odaklanması gerektiğini söylemişti.

Sovyetler Birliği, Ay’a gönderdiği dört roketin patlamasından sonra, Ay programını 1970’lerin ortasında sonlandırmıştı.

Teknoloji - Güncel

En Başa Git