Netflix orijinal filmleri sinemalara geliyor: ‘Roma’ vizyonda

Online film ve dizi izleme platformu Netflix, giderek daha yüksek başarı yakalayan orijinal yapımlarını sinema salonlarında izleyiciyle buluşturmaya başladı. İddialı yapım “Roma”, bu yıl Netflix’e ilk Oscar’ını getirebilir.

Netflix’in popüler filmleri, sinema gösteriminin olmaması nedeniyle geçen yıl Cannes Film Festivali gibi etkinliklerde yarışma şansını kaybetmişti.

Zira Cannes yönetiminin, yarışmada yer alacak filmlerin Fransız sinemalarında gösterilmesi şartını özellikle Netflix’i safdışı bırakmak için getirdiği yorumları yapılmıştı.

Netflix, daha önce orijinal filmlerinin ilk gösterimlerini sinemalarda yapma fikrine sıcak yaklaşsa da, aynı anda internet üzerinden filmleri abonelerine sunmak istemesi, sinemaların işine gelmedi. Bu nedenle şirket, vizyona giren filmlerini aynı gün platformunda sunmaktan vazgeçti.

Netflix’in, sinemalarda gösterime soktuğu Alfonso Cuarón imzalı Roma filmiyle bu yılki Oscar ödüllerinde En İyi Film dahil önemli kategorilerde iddialı şekilde yarışması bekleniyor. Cuarón, 2014 yılında Gravity filmiyle En İyi Yönetmen ödülüne hak kazanmıştı.

21 Kasım’da ABD’de gösterime giren Roma, 14 Aralık itibarıyla Türkiye sinemalarında da izlenebiliyor.

Roma’yla birlikte Netflix’in sinemalarda özel gösterim izni vereceği diğer yapımlar arasında Coen Kardeşler’in yönettiği The Ballad of Buster Scruggs ve Sandra Bullock’un başrolünde oynadığı Bird Box da bulunuyor.

Netflix’in en büyük rakibi Amazon, sinema salonlarına ilk yayın hakkını verdikten sonra, Manchester by the Sea ve The Salesman filmleriyle Oscar ödül töreninde önemli ödüllere uzanmıştı.