Richard Branson, Suudi Arabistan’la bir milyar dolarlık anlaşmayı askıya aldı

Dünyanın Öteki Gündemi

Richard Branson, Suudi Arabistan’la bir milyar dolarlık anlaşmayı askıya aldı

Uzay turizmi alanında faaliyet gösteren İngiliz işadamı Richard Branson, CEO’su olduğu Virgin Group’un Suudi Arabistan’a yapmayı planladığı bir milyar dolarlık yatırımı askıya aldı.

Branson’ın kararı, Washington Post yazarı Jamal Khashoggi’nin İstanbul’daki Suudi Başkonsolosluğu’nda kaybolması üzerine bu ülkeye karşı başlatılan boykotun bir parçası.

Perşembe günü yaptığı açıklamada Branson:

“Türkiye’de olduğu belirtilen, Jamal Khashoggi’nin kaybolması olayı, eğer doğruluğu kanıtlanırsa, Batı’daki herkesin Suudi hükümetiyle iş yapma kabiliyetini kesinlikle değiştirecektir. Khashoggi’yle ilgili pozisyonlarını netleştirmeleri için Suudi yetkililerden daha fazla bilgi istedik.”

Suudi hükümeti, Branson’ın uzay turizmi şirketleri Virgin Galactic ve Virgin Orbit’e bir milyar dolarlık yatırım yapacağını geçen yıl açıklamıştı.

2 Ekim’de İstanbul’daki Suudi başkonsolosluğu binasına evlilik işlemleri için giren Khashoggi’nin öldürüldüğüne yönelik iddialar giderek güçleniyor.

Öte yandan, New York Times, Los Angeles Times ve Economist gibi medya kuruluşları, 23-25 Ekim tarihlerinde Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenleneceK konferanstan protesto amacıyla çekildiklerini açıkladı.

Konferans, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın 2030 vizyonunu konu alacak.

Genel - Güncel

En Başa Git