Hacker’lar, YouTube yıldızı PewDiePie için Wall Street Journal’ı hedef aldı

Dünyanın Öteki Gündemi

Hacker’lar, YouTube fenomeni için Wall Street Journal’ı hedef aldı

Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, 17 Aralık Pazartesi günü, YouTube’un dünyadaki en popüler ismi PewDiePie’ın hayranı bir grup hacker tarafından hedef alındı.

Gazetenin internet sitesini hack’leyen grup, WSJ ekibinin ağzından, daha önce PewDiePie’a yönelik eleştiri yazıları için özür dileyen bir metin yayınladı.

80 milyona yakın abonesiyle YouTube’un bir numarası konumundaki PewDiePie, yayınlarında Yahudi toplumunu gücendirebilecek şakalar yapması nedeniyle WSJ yazarlarınca eleştirilmişti.

Ünlü YouTuber’ın “intikamını almak” isteyen hackerlar, WSJ’nin sitesine şu mesajı bıraktı:

Wall Street Journal, PewDiePie’dan özür diler. Yanlış yorumlarda bulunan gazetecilerimizi işten çıkardık ve bu durum nedeniyle, PewDiePie’ın maksimum abone sayısını elde ederek T-Series’den önce 80 milyona ulaşması için sponsor olacağız.”

Gerçek ismi Felix Kjellberg olan İsveçli YouTuber’ın “anti-Semitist” olarak algılanan şaka videoları, daha önce WSJ tarafından haberleştirilmişti. Haber üzerine Disney Stüdyoları, Kjellberg ile olan iş ortaklığına son verdiğini açıklamıştı.

Adolf Hitler ve Naziler’i komedi unsuru olarak kullanan PewDiePie ise, “şakalarının çizgiyi aşmış olabileceğini” söyleyerek özür dilemiş, ancak bunların ifade özgürlüğü kapsamında ve sadece şaka olduğunu, medyanın bunları bağlamından kopararak kendisini linç ettiğini açıklamıştı.

WSJ’ye yönelik saldırının ardından, Kjellberg, Twitter hesabından, değiştirilen sayfaya link vererek “Haha silmişler, WSJ hâlâ öfke listesinde,” diye yazdı. Ancak YouTuber, kendisine ulaşan muhabirlere konuşmayı reddetti.

Motherboard’a konuşan bir WSJ sözcüsü ise, “Sorunun farkına vardık ve sayfayı kaldırdık. Konuyla ilgili kapsamlı bir soruşturma başlattık,” dedi.

Hacker’ların bahsettiği T-Series, PewDiePie’ın en büyük rakiplerinden. Ancak 77 milyonu aşkın abonesiyle PewDiePie, hâlihazırda, 76 milyon aboneli T-Series’in önünde.

PewDiePie hayranları, kanalın abone sayısını arttırmak için çeşitli eylemlerde bulunuyor. Örneğin geçen ay, tüm dünyada 50 bine yakın printer’ı hack’leyen bir grup, cihazlardan çıkan kâğıtlarda “PewDiePie’ın kanalına abone olun” mesajı vermişti. Grup, 16 Aralık’ta aynı eylemi tekrarladı.

İnternet - Güncel

En Başa Git