Papa Francis: ‘Çocuk tacizcisi rahipler, polise teslim olsun’

Dünyanın Öteki Gündemi

Papa Francis: ‘Çocuk tacizcisi rahipler, polise teslim olsun’

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis, Vatikan’da Cuma günü yaptığı yıllık konuşmasında, “tacizci rahip” skandallarına karşı bugüne kadarki en sert ifadeleri kullandı.

Çocukları taciz eden Katolik din adamlarına seslenen Papa, polise giderek teslim olmalarını ve “ilahi adalet” için de hazırlanmalarını söyledi.

Kiliselerde meydana gelen çocuk tacizlerini ortaya çıkaran medyaya teşekkür eden Papa Francis, kurbanları da yaşadıklarını anlatmaya teşvik etti:

“Dürüst ve objektif biçimde bu çocuk avcılarının maskesini düşüren ve kurbanların sesini duyuran medya mensuplarına yürekten teşekkür etmek istiyorum. Kilise, insanları sessiz kalmamaya çağırıyor. Zira bu konuda skandalın daha büyüğü, gerçeğin gizlenmesidir. Çocukları taciz edenlere şunu söylemek istiyorum: Kendinizi insan adaletine teslim edin ve ve ilahi adalet için de hazır olun.”

Papa Francis, bu yıl ardı ardına ortaya çıkan çocuk tacizi skandalları ve bunların üzerinin örtülmesi girişimleri nedeniyle bir süredir yoğun baskı altında.

Mayıs ayında, Güney Amerika ülkesi Şili’deki kiliselerde yaşanan skandalın ardından bir grup piskopos istifa etmiş, sorumluluğu kabul eden Papa Francis, kendisinin de “problemin parçası olduğunu” söylemişti.

Ağustos ayında ise, ABD’nin Pennsylvania eyaletinde, 1947 yılından bu yana, bini aşkın çocuğun 300 rahip tarafından taciz edildiği iddialarına ilişkin bir dava görülmeye başlandı.

Aynı günlerde, Vatikan’ın eski Washington büyükelçisi, eski Kardinal Theodore McCarrick’e yönelik taciz suçlamalarını yıllardır bildiğini, ancak kardinali görevden almadığını söylemişti.

Papa Francis, 2019’un Şubat ayında ilk kez çocuk tacizlerinin tartışılacağı küresel çapta bir piskoposlar toplantısı düzenliyor.

Genel - Güncel

En Başa Git