Norveç’te elektrikli otomobil satışları rekor kırdı - Novo Gazete

Dünyanın Öteki Gündemi

Norveç’te elektrikli otomobil satışları rekor kırdı

Norveç’te elektrikli araç satışları, Eylül ayında yeni bir rekora ulaşarak ülkeyi bu alanda dünya lideri haline getirdi.

Elektrikli taşıtların Norveç’te hızla artan popülaritesinde, müşteriden gelen talep, piyasa fiyatları ve özellikle de hükümet teşvikleri önemli rol oynuyor.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın yayınladığı yıllık rapora göre, tüm dünyada elektrikli ve şarj edilebilir hibrid otomobillerin sayısı 2017 yılında yüzde 54 artarak üç milyonu aştı. Bu araçların yaklaşık yarısı Çin’de satıldı.

Norveç’te geçen ay kayıt altına alınan 10,620 yeni otomobilin yüzde 45’i tamamen elektrikle çalışan araçlardan oluşuyor. Elektrikli hibrid araçların sayısı da buna eklendiğinde oran yüzde 60’a ulaşıyor.

Norveç, 2016 yılında elektrikli araç sektöründe kişi başına en hızlı genişleyen ülke oldu. Hâlihazırda Norveç caddelerinde dolaşan tüm araçların yüzde 5’inin elektrikli olduğu belirtiliyor.

2017’de gerçekleşen yeni araç satışlarında ise Norveç, yüzde 39.2 ile dünyada birinci sıraya oturdu.

Norveç, geçtiğimiz Mayıs ayında da, fiyortlarda artan hava kirliliğiyle mücadele için elektrikli gemi ve feribotlar kullanma kararı almıştı.

Teknoloji - Güncel

En Başa Git