Noel Arifesi’nde Müslüman gruptan kilise ziyareti - Novo Gazete

Dünyanın Öteki Gündemi

Noel Arifesi’nde Müslüman gruptan kilise ziyareti

İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan St. Alban’s Kilisesi, bu yıl da daha önceki yıllarda olduğu gibi, aynı muhitte bulunan cami cemaatinin üyelerini ağırladı.

Noel Arifesi olarak kutlanan 24 Aralık gecesi, Middlesex bölgesindeki caminin Şii cemaatinden yaklaşık otuz kişi, komşuları olan kiliseyi ziyaret ederek Noel etkinliklerine katıldı.

Kilisenin geceyarısı ayinine katılan cemaatin yönetici üyelerinden Mikdat Versi, Guardian’a verdiği röportajda, “Bizim için geceyarısı ayinine katılmak, Noel kutlamalarının önemli bir bölümünde yer almak için ve mahallemizdeki kiliseden insanlarla tanışmak için büyük bir şans. Pek çoğu zaten arkadaşımız oldu,” diye konuştu.

İki ibadet evi arasındaki sıcak ilişkilerin ilk kez 10 yıl önce başladığını belirten Versi, zaman içinde düzenli olarak görüşmeye başladıklarını, ortak çalışmalar ve etkinlikler düzenlediklerini söylüyor.

Noel ziyaretleri ise ilk olarak caminin genç mensuplarının fikri olarak ortaya çıkmış. Kilisenin onay vermesinin ardından, Noel ayinlerine her yıl 50 civarında Müslüman katılmaya başlamış.

“Elbette inanışta farklılıklar var, fakat İslam inancında İsa önemli bir peygamber olarak saygı görür,” diyen Versi, pek çok Müslüman’ın, Noel kutlamalarını ve etkinliklerin aileye odaklanmasını sevdiklerini belirtiyor.

Cami, aynı zamanda kilisenin evsizlere yardım projeleri için gönüllü kişiler gönderiyor. Ramazan ayında ise, kilise cemaatinin üyeleri, caminin iftar davetlerine katılıyor ve kilise liderleri camide konuşmalar yapıyor.

Genel - Güncel

En Başa Git