Netflix, ilk sinema salonunu satın alma yolunda

Bir süredir kendi sinema salonlarını açacağı konuşulan online medya platformu Netflix, bu yolda ilk adımı atmak üzere. Şirket, Los Angeles’taki Egyptian Theatre’ı satın almaya yönelik pazarlıklara başladı.

Hollywood Bulvarı’nda bulunan ünlü tiyatro binasını bünyesine katmak isteyen şirketin American Cinematheque ile görüşmeleri olumlu sonuçlanırsa, bu Netflix’e ait ilk sinema kompleksi olacak.

Anlaşma kapsamında, Netflix yapımlarının sinemanın haftaiçi akşam seanslarında gösterilmesi planlanıyor. Haftasonlarında ise Cinematheque’in festival ve panel gibi çeşitli etkinliklerine yer verilecek.

Geçmişi 1920’lere uzanan, Mısır firavunu temalı Egyptian Theatre, 1922 yılında Hollywood’un ilk film galasına ev sahipliği yapmış, prestijli bir salon olarak biliniyor. Tesis, 1998’de Cinematheque tarafından 12.8 milyon dolarlık bir restorasyonla yenilendi.

Netflix’in bu hamlesi, şirketin filmlerini gösteren Landmark ve Ipic gibi bağımsız sinema zincirleriyle olan ilişkisini etkilemeyecek.

Netflix, daha önce filmleri sinemalarda gösterilmediği için Cannes Film Festivali ve Oscar Ödülleri gibi organizasyonlarda kısıtlamalara tabi tutulmuştu. Cannes yönetimi, geçen yıl Fransa sinemalarında gösterime girmeyen filmlerin ödül kategorisinde yarışamayacağına karar verince, Netflix filmlerini festivalden çekmişti.

Alfonso Cuaron imzalı Netflix yapımı Roma, bu yıl En İyi Yabancı Film ve En İyi Yönetmen dahil üç dalda Oscar ödülüne uzandı.

Netflix, ilk aşamada Landmark sinema zincirini satın alma girişiminde bulunmuş, ancak fiyatta anlaşma sağlanamayınca pazarlıklar yarım kalmıştı.