Netanyahu’nun oğlu Yair’in Facebook hesabı askıya alındı - Novo Gazete

Dünyanın Öteki Gündemi

Netanyahu’nun oğlu Yair’in Facebook hesabı askıya alındı

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun büyük oğlu Yair, Facebook’ta Müslüman’lara karşı ayrımcı paylaşımlarda bulununca, hesabı 24 saatliğine askıya alındı. Tartışmalı paylaşımlardan biri ise Facebook tarafından kaldırıldı.

Facebook hesabında, “Burada barış olmayacak: 1. Tüm Yahudiler İsrail topraklarını terk etmedikçe. 2. Tüm Müslümanlar İsrail topraklarını terk etmedikçe. Umarım ikincisi gerçekleşir,” diye yazan 27 yaşındaki Yair Netanyahu’ya pek çok tepki geldi.

Tepkiler üzerine Yair, ardı ardına şu mesajları paylaştı:

“Yerleşimleri boşaltıp Yahudilerin olmadığı bir Filistin devleti kurulmasını isteyenler neden bu paylaşımla dehşete düştü?”

“İzlanda ve Japonya’da neden terör saldırısı olmadığını biliyor musunuz? Tesadüfe bakın ki, oralarda Müslüman nüfus yok.”

Jerusalem Post’un haberine göre, bir saldırıda öldürülen iki İsrail askeri için “intikam” çağrısı da yapan Yair’in bu paylaşımı, Facebook tarafından kalıcı olarak kaldırıldı.

24 saatlik yaptırım nedeniyle Facebook’a “diktatörlük” ve “düşünce polisliği” suçlamasında bulunan Yair, platformun kendisini “susturmaya çalıştığını”, öte yandan Hamas ve Hizbullah gibi örgütlerin resmî hesaplar açmasına izin verdiğini söyledi.

Yair, Facebook’un aynı zamanda Yahudiler’e karşı şiddet ve ölüm çağrısında bulunan paylaşımları da sansürlemediğini ekledi.

Yair Netanyahu, daha önce de, sol örgütleri destekleyen Macar asıllı ABD’li Yahudi işadamı George Soros’un dünyayı kontrol ettiğine yönelik komplo teorisini tasvir eden bir karikatürü sosyal medyada paylaşarak tartışma yaratmıştı.

Genel - Güncel

En Başa Git