Mussolini’nin torunundan Jim Carrey’e karikatür tepkisi - Novo Gazete

Dünyanın Öteki Gündemi

Mussolini’nin torunundan Jim Carrey’e karikatür tepkisi

Adolf Hitler’in müttefiki olarak bilinen, İtalyan tarihine damgasını vurmuş diktatör Benito Mussolini’nin torunu Alessandra Mussolini, ABD’li oyuncu Jim Carrey’nin çizdiği Mussolini karikatürleri üzerine, Carrey’e Twitter’dan “Sen bir piçsin,” diye seslendi.

Bir süredir ABD Başkanı Donald Trump başta olmak üzere politikacıların eleştirel karikatürlerini çizerek Twitter hesabından paylaşan Carrey, son olarak Cumartesi günü yine Trump yönetimini hedef aldığı bir karikatür paylaştı. Bu kez Mussolini ve sevgilisini baş aşağı asılmış şekilde resmeden Carrey, “Faşizmin sonunun nereye vardığını merak ediyorsanız, Benito Mussolini ve metresi Claretta’ya sorun,” diye yazdı.

Carrey’nin hiç beklemediği tepki, kimilerinin varlığından dahi habersiz olduğu Mussolini’nin öz torunu Alessandra Mussolini’den geldi. Karikatürün altına “Sen bir piçsin” diye yazan Mussolini, bir dizi tweet’le ünlü oyuncuya tepkisini sürdürdü.

ABD’nin 2. Dünya Savaşı’nda Japonya’ya yönelik Hiroşima ve Nagasaki nükleer saldırılarına gönderme yapan Mussolini, atom bombası patlaması gösteren bir fotoğrafla birlikte, “Merhaba Jim Carrey, şimdi bize bunu çiz,” ifadesini kullandı.

Mussolini, ABD’nin kurucu babalarının büstleri önünde Kızılderililer’in durduğu bir illüstrasyon ve 1955 yılında otobüste oturduğu yeri beyaz bir adama vermeyi reddettiği için tutuklanan siyah insan hakları aktivisti Rosa Parks’ın fotoğrafını da Carrey’nin karikatürü altında paylaştı.

Kimi Twitter kullanıcıları Carrey ve Mussolini’nin torunu arasındaki Twitter kavgasının 2019’un şimdiye kadarki en büyük olayı olarak nitelendirirken, bir kullanıcı, şaşkınlığını şu sözlerle belirtti:

“Benito Mussolini’nin yaşayan bir akrabası olduğunu bilmeyen bir tek ben miydim? Hem de Twitter kullanan? Dedesiyle ilgili bir siyasi karikatür çizdiği için BUDALA DEDEKTİF’in yıldızına sinirlenen?”

Jim Carrey, bir süredir Twitter’da takipçileriyle paylaştığı Trump karşıtı sert karikatürleri nedeniyle eleştirilere maruz kaldığını, ancak hayranlarını kaybetm riskini umursamadığını açıklamıştı.

İtalyan Faşist Parti’nin kurucusu Benito Mussolini, başbakan olduğu 1922’den 1925’e kadar anayasal düzeni korumuş, bu tarihten sonra kurduğu diktatörlüğü 1943 yılına kadar sürdürmüştü. Almanya ve İtalya’nın Sovyetler’den aldığı ağır yenilginin ardından Büyük Faşizm Konseyi, Mussolini’ye güvensizlik oyu verdi. Kral’ın başbakanlık görevinden aldığı diktatör, İtalya’nın müttefiklerle imzaladığı ateşkesin ardından Almanlar tarafından esaretten kurtarıldı. Ancak metresiyle birlikte İsviçre’ye kaçmak üzere olduğu sırada İtalyan komünistlerce vurularak infaz edildi. Mussolini’nin cesedi daha sonra Milano’da baş aşağı asılarak kamuya açık şekilde sergilendi.

Öte yandan oyunculuk ve mankenlik geçmişi bulunan torun Alessandra Mussolini, hâlihazırda Avrupa Parlamentosu üyesi. Alessandra Mussolini, parti liderinin Mussolini rejimini “tarihin utanç verici sayfaları” olarak tanımlamasının ardından İtalyan Ulusal İttifakı’ndan istifa etmişti.

Genel - Güncel

En Başa Git