Marlboro üreticisinden 1.8 milyar dolarlık marihuana yatırımı - Novo Gazete

Dünyanın Öteki Gündemi

Marlboro üreticisinden 1.8 milyar dolarlık marihuana yatırımı

Marlboro’nun üreticisi ve dünyanın en büyük tütün şirketlerinden Altria Group Inc., 1.8 milyar dolarlık yatırımla yasal marihuana pazarına giriş yapmaya hazırlanıyor.

Philip Morris’in ana şirketi olan Altria, Kanada merkezli tıbbî ve keyif amaçlı marihuana sağlayıcısı Cronos Group’tan yüzde 45 oranında hisse satın aldı.

İki şirket arasındaki anlaşma kapsamında, ABD’li Altria, önümüzdeki dört yıl içinde bünyesine ek hisseler katarak, Cronos Group’a yüzde 55 oranında sahip olacak.

Kısa süre önce de Constellation Brands adlı ABD’li şirket, yine Kanadalı bir marihuana üreticisi olan Canopy Growth Corp.’tan 4 milyar dolarlık hisse satın almıştı. Bu, bugüne dek ABD’li bir şirket tarafından marihuana pazarına yapılan en büyük yatırımdı.

Kanada hükümetinin geçtiğimiz Ekim ayında keyif amaçlı marihuana kullanımını ülke genelinde yasallaştırması, piyasada hareketlenmeye neden oldu. ABD’nin 10 eyaletinde ve Washington DC’de keyfî kullanım serbestken, tıbbî kullanıma 33 eyalette izin veriliyor. ABD genelinde keyfî kullanımı destekleyen hareketin girişimiyle, New York Senatörü Chuck Schumer, Nisan ayında konuyla ilgili yasa tasarısı hazırlamıştı.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio ise, polise “Kamusal alanda marihuana içenleri tutuklamayın,” talimatı vermişti.

Ülke genelinde keyfî marihuana kullanımının yasal olduğu ülkeler şimdilik sadece Kanada ve Uruguay olsa da, tıbbî amaçlı kullanım, Almanya, Avustralya, İngiltere, İsrail, İtalya ve Yunanistan gibi ülkelerde doktor reçetesiyle yasal.

İsrail marihuananın bileşenleri üzerinde kapsamlı bilimsel çalışmaları sürdürürken, Kanada son olarak yaşlıların ağrı tedavisi ve bilişsel fonksiyonları üzerinde konuyla ilgili denemeler yapacağını açıklamıştı.

Temmuz ayında ise Lübnan, kötü giden ekonomisini düzeltmek için danışmanlık şirketi Mc Kinsey & Company’den aldığı tavsiyeler çerçevesinde marihuanayı yasallaştıracak düzenlemeler için çalışmalara başladı.

2027 yılı itibarıyla tüm dünyada yasal marihuana tüketicilerinin yılda 57 milyar dolarlık harcama yapacağı tahmin ediliyor.

Genel - Güncel

En Başa Git