Küresel silah satışında Rusya ikinci sıraya yükseldi; ABD yine zirvede

Dünyanın Öteki Gündemi

Küresel silah satışında Rusya ikinci sıraya yükseldi; ABD yine zirvede

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) tarafından 10 Aralık’ta yayınlanan yıllık rapora göre, ABD, küresel silah pazarında liderliğini korurken, İngiltere’yi sollayan Rusya, ikinci sıraya yerleşti.

Rapor, silah ve askerî hizmet satışı yapan ABD merkezli şirketlerin toplam payının 2017’de yüzde 2 artarak 222.6 milyar dolara ulaştığını ortaya koydu. Zira ABD’li şirketler Lockheed Martin ve Boeing zirvedeki yerlerini korudu.

ABD ile arasındaki devasa farka karşın, Rusya, önceki yıla oranla yüzde 8.5 artış göstererek 2017’de 37.7 milyar dolarlık silah satışına imza attı. Üçüncü sıradaki İngiltere’yi, Fransa, İtalya, Japonya, Almanya, İsrail, Hindistan ve Güney Kore takip etti.

ASELSAN ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. ile ilk 100’de yer alan Türkiye ile ilgili olarak ise, raporda, “silah satışlarındaki güçlü büyümenin, yabancı silah sağlayıcılara daha az bağımlı olmaya yönelik talebi karşılama konusunda Türkiye’nin ne kadar hırslı olduğunu gösterdiği” belirtildi.

Raporda özellikle, 2002 yılından bu yana küresel silah satışında dünyanın ikinci ülkesi konumundaki İngiltere’nin yerini ilk kez Rusya’ya bırakmasına dikkat çekildi.

Rusya hükümetine bağlı silah pazarlamacısı Rosoboronexport, geçen ay yaptığı açıklamada, 2018 yılında 19 milyar dolarlık satış yaptığını belirtti. Hindistan’a gönderilen 5.4 milyar dolar değerindeki beş adet S-400 füze savunma sistemi de bu satışlara dahil.

SIPRI’nin üst düzey uzmanlarından Siemon Wezeman, Rus şirketlerin silah satışlarında 2011’den bu yana ciddi bir artış gözlemlendiğini belirtirken, bu gelişmeyi, Rus ordusunu modernize etme çalışmaları kapsamında yapılan harcamalara bağlıyor.

Rapora göre, en fazla silah satışı yapan 100 şirketin 42’si ABD, 1O’u ise Rusya merkezli. Rus devletine ait Almaz-Antey adlı şirket, 2017’de ilk kez listenin ilk 10’una girmiş oldu.

Batı Avrupa’nın en büyük silah pazarlamacısı olmaya devam eden İngiltere, 35.7 milyar dolarlık satışla, yedi şirketini ilk 100’e sokmayı başardı.

Teknoloji - Güncel

En Başa Git