Katolik Kilisesi, rahiplere evlenme yasağını ‘yeniden düşünecek’ - Novo Gazete

Dünyanın Öteki Gündemi

Katolik Kilisesi, rahiplere evlenme yasağını ‘yeniden düşünecek’

Alman Katolik Kilisesi’nin başında bulunan ve Papa Francis’in danışmanlarından olan Kardinal Reinhard Marx, rahiplere yönelik “evlenme yasağı”nın tartışmaya açılması çağrısında bulundu. Kardinale göre, son dönemde rahiplerin sıkça karıştığı “çocuk tacizi” skandallarına son vermenin tek yolu bu.

Marx’ın teklifi, cinsel istismar olaylarına çözüm olarak, Katolik Kilisesi’nin homoseksüellik, gücün kötüye kullanılması ve rahiplerin bekârlık zorunluluğu ile aldıkları eğitimin “açıkça tartışılmasını” öngörüyor.

Papa Francis’in dokuz kardinal danışmanından biri olan Marx, “Eğer Kilise tarafından hiçbir düzeltme yapılmazsa – ki biz bunun üzerinde çalışıyoruz, çalışmalıyız – devletin müdahale etmekten başka seçeneği kalmaz,” diye konuştu.

Cuma günü Roma’daki Gregorian Üniversitesi’nde “çocukları koruma”ya ilişkin master programının açılışında konuşan Marx, ABD ve Şili gibi çeşitli ülkelerde Katolik din adamlarına yönelik devam eden “cinsel istismar” soruşturmalarına değindi.

250’den fazla piskoposun izlediği açılış konuşmasında Marx, “Endişelendiğimizi belirten sözler artık yeterli değil, harekete geçmeliyiz,” dedi.

Cinsel istismarın sebeplerinin sadece rahiplerin evlenme yasağıyla ilgili olmadığını, durumun bundan daha kompleks olduğunu belirten Marx’a göre, Kilise, “gizli homoseksüellik gibi zaafların evlenme yasağıyla birleştiğinde sorunlara yol açıp açmayacağını sorgulamalı”.

Genel - Güncel

En Başa Git