Araştırma: Tembel beyinler karamsarlığa daha yatkın

ABD’nin Nebraska Üniversitesi’nden araştırmacılar, insan beyninin bir şeyi negatif yorumlamaya daha yatkın olduğunu, zira bunun pozitif düşünmekten “daha kolay” olduğunu ortaya koydu.

İnsanların belirsiz durumlara verdikleri tepkileri MRI beyin taramasıyla inceleyen araştırmacılar, negatif tepkilerin pozitif olanlardan çok daha hızlı ve kolayca geldiğini tespit etti.

Buna göre, örneğin “Seninle bir şey konuşmak istiyorum” cümlesi karşısında olumsuz düşüncelere kapılmak, daha ziyade “tembel beyin”lerin vereceği bir tepki.

Sosyal Bilişsel ve Duygusal Nörobilim dergisinin Eylül sayısında yayınlanan araştırmaya katılan 51 kişiye, mutlu, sinirli ve şaşırmış insan yüzlerinin fotoğrafları gösterildi ve her birine olumlu veya olumsuz not vermeleri istendi.

Bir hafta sonra ikinci seans için çağrılan katılımcılara, yine bir MRI taramasıyla birlikte “korkmuş, şaşırmış ve ifadesiz yüzler” gösterildi. Bazı resim gruplarında ilk kararlarını devam ettiren katılımcılar, bazılarında kararlarını pozitif yönde değiştirdi.

Özellikle genç yaştaki kişilerde, beynin negatif tepkilere daha hızlı ulaştığını belirten araştırmacı grup, yaş ilerledikçe bir şeyin aslında olumlu mu yoksa olumsuz mu olduğu konusunda daha iyi değerlendirme yapılabildiğini söylüyor.