Kanada, tıbbî marihuanayı huzurevindeki yaşlılarda deneyecek

Dünyanın Öteki Gündemi

Kanada, tıbbî marihuanayı huzurevindeki yaşlılarda deneyecek

Keyfî marihuana kullanımını 17 Ekim’de ülke genelinde yasallaştırmaya hazırlanan Kanada, bir yandan da tıbbî marihuana araştırmalarını sürdürüyor. Altı aylık pilot program kapsamında, yaşlıların ağrı tedavisinde ve bilişsel fonksiyonların geliştirilmesinde marihuananın etkinliği incelenecek.

Bu alandaki en kapsamlı çalışmalardan birine imza atacak olan Kanada, huzurevlerinde yaşayan 500 yaşlı insanı programa kaydetmeyi planlıyor.

“Spectrum Cannabis” markası altında çeşitli kenevir ürünleri üreten Canopy Growth adlı şirket, proje için Ontario Uzun Dönemli Bakım Derneği (OLTCA) birlikte çalışacak.

Çalışma, tıbbî marihuananın yaşlıların sağlığı ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini değerlendirmenin yanısıra, huzurevlerinde marihuana kullanımının ekonomik faydalarını da inceleyecek.

300’ü aşkın huzurevini temsil eden OLTCA’nın CEO’su Candace Chartier, “Tıbbî marihuana şu anda huzurevi sakinlerine tavsiye ediliyor, ancak bu hâlâ yeni bir alan. Bu ortaklık ve pilot çalışma sayesinde, uzun dönemli tedavi uygulayan doktorlar ve hizmetliler için konuya daha fazla ışık tutulacak, ” diye konuşuyor.

Harvard Tıp Fakültesi ve Tufts Üniversitesi tarafından 2016’da yapılan bir araştırma, üç ay boyunca marihuana içen 24 yetişkinin bilişsel fonksiyonlarında gelişme olduğu ortaya koymuştu. Katılımcılar, ayrıca bu süreçte daha rahat uyku aldıklarını, daha az depresif hissettiklerini ve ağrı kesici ilaç kullanımını azalttıklarını belirtmişti.

Genel - Güncel

En Başa Git