Trump’ın yardımı kestiği Filistinlilere Kanada’dan 50 milyon dolarlık fon

Dünyanın Öteki Gündemi

Trump’ın yardımı kestiği Filistinli mültecilere Kanada’dan 50 milyon dolarlık fon

Kanada, Cuma günü hükümetin resmî websitesinden yaptığı duyuruda, Filistinli mültecilere 50 milyon dolarlık yardım vaadinde bulundu.

Söz konusu yardım, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA) üzerinden yapılacak. ABD Başkanı Donald Trump, Ağustos ayı sonunda UNRWA’ya verdiği maddi desteği keseceğini açıklamıştı.

Kanada hükümeti, ayrıca, Filistinli çocuklar için entegrasyon çalışmaları yapan “Right to Play International” için ek olarak 12.5 milyon dolar bağışlayacak.

Kanada Uluslararası Kalkınma Bakanı Marie-Claude Bibeau, konuyla ilgili açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Kanada’nın yeni oluşturacağı fon, milyonlarca Filistinli mültecinin yaşamını iyileştirmeye ve insanlık onurunu korumaya katkıda bulunacak. Bu destek sayesinde, yüzbinlerce çocuk okula gidecek, öğretmenler eğitilecek ve 100’ü aşkın sağlık kliniğine yardım edilecek. Alandaki ihtiyaçlar arttığından, UNRWA’ya yönelik bu yeni fona acil ihtiyaç bulunuyordu.”

ABD Dışişleri’nin geçtiğimiz aylarda UNRWA’dan çekilmeye ilişkin açıklamasında, Filistinliler’e yardım konusunda ABD’nin üzerinde orantısız bir yük olduğu, başka ülkelerin de sorumluluk alması gerektiği belirtilmiş, UNRWA için “telafi edilemez derecede kusurlu bir kuruluş” ifadesi kullanılmıştı.

Genel - Güncel

En Başa Git