Joker, ilk fragmanında kahkahasıyla tüyleri ürpertti - Novo Gazete

Dünyanın Öteki Gündemi

Joker, ilk fragmanında kahkahasıyla tüyleri ürpertti

Bu yılın büyük merakla beklenen filmlerinden “Joker”in ilk fragmanı, Warner Bros. tarafından yayınlandı. “DC’nin bugüne kadarki en karanlık filmi” denen yapımda Joaquin Phoenix’in hayat verdiği Joker, “ürkütücü kahkahasıyla” beklentileri şimdiden yükseltti.

Warner Bros. ve DC Comics’in ortak yapımı Joker’in afişi de dün yayınlandı ve yönetmen Todd Phillips, afişi Instagram hesabından takipçileriyle paylaştı. Filmi nasıl tanımlayacağını bilmediğini söyleyen Phillips, “Eğer bir tür seçmem gerekirse, ‘trajedi’ derim,” yorumunu yaptı.

4 Ekim’de vizyona girecek filmin fragmanını izleyen eleştirmenler, bir çizgiroman havasından ziyade, bir karakter çalışması gibi göründüğünü söylüyor.

Bir eleştirmen, “Filme şüpheyle yaklaşmıştım ama, müthiş görünüyor. Ve Joaquin Phoenix’in Joker kahkahası gerçek,” derken bir başkası, “Vaov, Joker’in ilk tanıtımı oldukça karanlık ve rahatsız edici – bir adamın çöküşü, eziyet çekip sürünüşü ve ona karşı duran bir dünyanın hakkından gelmesi,” ifadesini kullandı.

Eleştirmenlerin Phoenix’in performansına yönelik Twitter’da paylaştıkları çeşitli yorumlardan bazıları şöyle:

Joker, karanlık, duygusal ve ürpertici gözüküyor. Joaquin’in kahkahası rüyalarıma girecek. Sabırsızlanıyorum.”

“Bu, palyaço gibi giyinmiş bir delinin musallat olduğu, kesinlikle daha karanlık bir Gotham… Daha ziyade bir psikolojik gerilim. DC’nin bugüne kadarki en karanlık filmi olabilir mi?”

Joker fragmanındaki bölümler, Requiem for a Dream ve King of Comedy gibi filmleri hatırlatıyor. Çok tuhaf, oldukça iyi, ve Phoenix’in kahkahasını duyma şansını veriyor. Bayıldım.”

Joker karakterinin toplum tarafından dışlanmış Arthur Fleck olarak terapistiyle konuştuğu açılış sahnesinde Arthur, annesinin kendisine hep gülümsemesini ve mutlu bir yüzle dolaşmasını söylediğini anlatıyor. Ancak işler, bu nedenle komedyen olan Arthur’un beklediği gibi gitmiyor. Bir süre sonra Arthur’un “Sorun bende mi, yoksa dünya giderek deliriyor mu?” dediğini duyuyoruz ve onun palyaço kıyafetiyle metroda dayak yediğini görüyoruz. Dayak atarken ona “Ucube!” diye bağırdıklarını duyuyoruz.

“Hayatımın bir trajedi olduğunu sanırdım ama şimdi anlıyorum ki komediymiş,” diyor Arthur.

İlk olarak 2018 yazında haberini duyurduğumuz Joaquin Phoenix’li Joker‘in yanısıra, Jared Leto’nun canlandıracağı bağımsız bir Joker projesi olduğunu da hatırlatalım.

Kültür-Sanat - Güncel

En Başa Git