İtalyan rahipler, kiliselerin kapılarını yasadışı göçmenlere açtı

Dünyanın Öteki Gündemi

İtalyan rahipler, kiliselerin kapılarını yasadışı göçmenlere açtı

İtalya’da rahipler, “göçmen” statüsü alamayıp gözaltı merkezlerinden gönderilerek sokakta kalan kişilere kiliselerin kapılarını açma kararı aldı.

Sağcı hükümetin kısa süre önce çıkardığı kararname, göçmen statüsü alamayanlara yönelik “insanî koruma”yı kaldırarak, binlerce insanın sokakta kalmasına yol açacak.

İçişleri Bakanı Matteo Salvini’den adını alan “Salvini kararnamesi”, ay başında parlamentodan geçmesi sonrasında İtalya’nın bazı kentlerinde uygulanmaya başlandı.

Katolik Kilisesi’nin muhalefet ettiği kararname için Vatikan’dan yapılan açıklamada, “Göçmenleri sokakta bırakamazsınız… Büyük bir dayanışma ruhu göstermeliyiz. İnsanları bu duruma düşüremezsiniz,” ifadeleri kullanıldı.

2016 ve 2017 yılları arasında, İtalya’da 39,145 sığınmacıya “insanî koruma” sağlanmıştı. Bu kişiler, birkaç hafta içinde sokakta kalma riskiyle karşı karşıya.

Sicilya’daki Mineo göçmen merkezinde kalan 50 kişinin atılacağının açıklanması üzerine, Caltagirone Piskoposu Calogero Peri, risk altındaki göçmenlere kiliseye ait mülklerde 40 yatak sağlamaya hazır olduğunu söyledi.

Peri, “Peki ya yataklar yetmezse? Diğer piskoposlarla çoktan konuştum. Kontrolümüz altındaki tüm kiliselerin kapısını açacağız. Bu siyasî bir konu değil. İnsanları korumakla ilgili bir konu. İtalya’da köpekleri ortada bırakmak suç, ama insanları ortada bırakmak suç değil. Daha kötüsü, erkekleri, kadınları ve çocukları ortada bırakmak, şimdi yasa gereği,” diye konuştu.

Genel - Güncel

En Başa Git