İsrail'in başarısız uzay aracından son Ay fotoğrafı - Novo Gazete

Dünyanın Öteki Gündemi

İsrail’in başarısız uzay aracından son Ay fotoğrafı

İsrail’in geçtiğimiz aylarda Ay’a yolladığı, ancak 11 Nisan’da Ay yüzeyine çarparak başarısız olan uzay aracı “Beresheet”, kazadan hemen önce Dünya’ya son bir Ay fotoğrafı gönderdi. SpaceIL tarafından Twitter üzerinden paylaşılan görseli aşağıda bulabilirsiniz:

İsrail Uzay Ajansı’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı Ay misyonu, uzay aracının motorunda oluşan arıza nedeniyle başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Arızaya tam olarak neyin neden olduğu henüz bilinmiyor.

4 Nisan günü Ay’ın çekim alanına giren Beresheet, Ay yörüngesine keşif aracı yerleştiren yedinci ülke olarak İsrail’in adını tarihe yazdırdı. Perşembe günü ise, İsrail, Ay yüzeyine robot ulaştıran beşinci ülke oldu. Ancak aracın yüzeye inişinin beklendiği gibi yumuşak bir iniş olmaması hayal kırıklığı yarattı.

SpaceIL adlı kâr amacı gütmeyen kurum tarafından geliştirilen Beresheet için finansal destek sağlayanlar arasında İsrail Uzay Ajansı, İsrail Havacılık Endüstrileri ve bazı bireysel yatırımcılar bulunuyor.

Ay’a inişi canlı seyreden Başbakan Benjamin Netanyahu, İsrail’in denemeye devam edeceğini söyledi. Daha sonra, SpaceIL’in ikinci bir Beresheet geliştirerek Ay’a inme hedefine yönelik çalışmaya devam edeceği açıklandı.

Teknoloji - Güncel

En Başa Git