İngiliz vekil, parlamentoda HIV virüsü taşıdığını açıkladı - Novo Gazete

Dünyanın Öteki Gündemi

İngiliz vekil, parlamentoda HIV virüsü taşıdığını açıkladı

İngiliz milletvekili Lloyd Russell-Moyle, Dünya Aids Günü vesilesiyle Cuma günü Avam Kamarası’nda yaptığı konuşma sırasında, HIV virüsü taşıdığını açıkladı.

Henüz 22 yaşında bir öğrenciyken kendisine teşhis konduğunu anlatan İşçi Partili vekil, Aids’i engellemeye yönelik ilaçların geniş çapta erişime sunulması çağrısında bulundu.

Milletvekillerine hitap eden Russell-Moyle, “Gelecek yıl benim için bir yıldönümü. HIV pozitif olmamın üzerinden 10 yıl geçti. Bu uzun bir yolculuktu; korkudan kabullenişe ve bugünkü savunuculuk konumuna… Tedavimin beni sağlıklı tutacağını ve partnerlerimi koruyacağı bilinciyle…” diye konuştu.

Russell-Moyle, teşhis için kendisine kan testi yapan sağlık görevlisinin bir kadın psikologla birlikte odaya geldiğini, “Kötü bir haberimiz var, bunu söyledikten sonra konuşabileceğin biri var mı?” diye sorduklarını anlattı.

Teşhisi söylediklerinde ise “duvara çarpmış” gibi hissettiğini, bunun bir şaka ya da “korkutma amaçlı bir cinsel eğitim dersi” olmasını umduğunu söyledi.

Bir an için “asla çocuk sahibi olamama” korkusu yaşadığını, ancak “eşcinsel bir erkek olarak bu ihtimalin aslında hep var olduğunu” hatırladığını belirtti.

Russell-Moyle’un konuşması Avam Kamarası’nda sessizlik içinde dinlendi.

Açıklamasıyla ilgili basına konuşan Russell-Moyle, şu ifadeleri kullandı:

“Bunu yapmak korkutucuydu. Fakat ben parayla çalışan bir politikacıyım ve görevlerimden biri de, kişisel meselelerin nasıl politikaya dönüşebileceğini ve bunun tersinin de olabileceğini göstermek. Tabii ki bu, halkın her politikacının kişisel yaşamıyla ilgili detayları bilmesi gerektiği anlamına gelmiyor. Ama arada bağlantılar olduğunda ve başkalarına yardım edebileceğinizde, sesinizi çıkarmalısınız.”

Vekil, konuşmasının ardından Twitter hesabından şu mesajı yayınladı:

“Tüm sevgi ve destek mesajlarınızı yanıtlayamadıysam üzgünüm. Bu sabah, HIV damgasıyla savaşmakla ve hükümeti Aids önleyici ilaçları piyasaya sürmeye zorlamakla meşguldüm. Ki artık bu konuda çok daha güçlü hissediyorum, çünkü pek çoğunuzun arkamda olduğunu biliyorum.”

Genel - Güncel

En Başa Git