İklim değişikliği, bebeklerin cinsiyetini etkiliyor - Novo Gazete

Dünyanın Öteki Gündemi

İklim değişikliği, bebeklerin cinsiyetini etkiliyor

Japonya’da yapılan yeni bir araştırmaya göre, küresel ısınmanın, gezegenimiz üzerindeki etkilerinin yanısıra, insan biyolojisi üzerinde de etkileri bulunuyor. Bu etkilerden biri de, yeni doğan bebeklerin cinsiyetine ilişkin.

Japonya’nın Hyogo bölgesindeki M&K Sağlık Enstitüsü tarafından yürütülen çalışmada, sıcaklık iniş-çıkışlarının görüldüğü bölgelerde daha az erkek çocuğun dünyaya geldiği (veya hayatta kalabildiği) belirlendi. Bu da, erkek bebek doğumlarının, dış etkenlerden daha fazla etkilendiğini ortaya koydu.

Çalışma, sıcaklık değişimleriyle kız-erkek doğum oranları arasındaki bağlantıya odaklandı. Ekibin lideri Dr. Misao Fukuda, özellikle erkek bebek doğumunun dış stres faktörlerine bağlı olduğunu söylüyor.

Sıcaklığın arttığı yerlerde erkek bebek doğumları artarken, kuraklık veya yangınlar gibi diğer çevresel değişikliklerin yaşandığı alanlarda daha az erkek çocuğun dünyaya geldiği belirtiliyor.

Geçen yaz başka bir çalışmada aynı ekip, Japonya’da aşırı strese neden olan çevresel felâketlerin yaşandığı bölgelerdeki doğumları inceledi. Bunlar arasında 1995 Kobe depremi ve 2011’deki Fukuşima nükleer felâketi gibi olaylar bulunuyor. Buna göre, felâketleri takip eden dokuz aylık dönemde, söz konusu bölgelerde erkek bebek doğumları, önceki yıla kıyasla yüzde 6 ile yüzde 14 arasında düştü.

Fukuda, küresel ısınmadan kaynaklanan iklim olaylarının neden olduğu stresin doğrudan cinsiyet oranlarını etkilediğini savunuyor. Bu etkinin nasıl gerçekleştiği tam olarak bilinmese de, Fukuda, Y kromozomu taşıyan sperm hücrelerinin ve erkek embriyonun strese karşı dayanıksız olduğunu belirtiyor.

Genel - Güncel

En Başa Git