House of Cards’ın final sezonu Netflix’te yayınlandı - Novo Gazete

Dünyanın Öteki Gündemi

House of Cards’ın final sezonu Netflix’te

Oscar’lı oyuncu Kevin Spacey’nin ABD başkanını oynadığı politik gerilim dizisi “House of Cards”, aktörün karıştığı cinsel taciz skandalı sonrasında başrole geçen Robin Wright’la devam ediyor. Dizinin altıncı ve son sezonu, Netflix tarafından yayınlandı.

House of Cards’ın başarısı, geçen yıl Spacey hakkında gündeme bomba gibi düşen cinsel taciz iddiaları üzerine tehlikeye girmiş, yeni sezonun çekimleri durdurularak, ünlü oyuncu kadrodan çıkarılmıştı.

Altıncı sezonun yeniden yazılıp çekimlerin tamamlanmasıyla dizi, yeniden izleyicinin karşısına çıkabildi. (Netflix Türkiye, 3 Aralık’tan önce yeni sezonu yayınlamıyor. Ancak uygun bir VPN servisi aracılığıyla Netflix ABD’den izlemek mümkün.)

Final sezonunda, Başkan Frank Underwood’un istifa etmesi sonrasında, Wright’ın canlandırdığı Claire Underwood, başkanlık koltuğunu kocasından devralıyor.

Bugüne dek 50 Emmy adaylığı elde eden House of Cards, altı kez ödüle hak kazandı. Bunlar arasında David Fincher’ın “En İyi Drama Yönetmeni” ödülünün yanısıra, Spacey’nin ve Wright’ın 2013’ten bu yana beş yıl üst üste aldıkları “Drama Dizisinde En İyi Erkek Oyuncu” ve “Drama Dizisinde En İyi Kadın Oyuncu” ödülleri de bulunuyor.

Spacey’ye yönelik iddialar, ilk olarak oyuncu Anthony Rapp’in 14 yaşındayken ünlü yıldızın, evindeki bir partide kendisini taciz ettiği suçlamasıyla başladı.

Rapp, Spacey’nin yatak odasında televizyon seyrederken, oyuncunun sarhoş şekilde yanına gelerek onu kucaklayıp havaya kaldırdığını, tekrar yatağa bıraktıktan sonra üzerine uzandığını, kendisinin rahatsız olup uzaklaştığını iddia etmişti.

İddia üzerine Spacey, olayı hatırlamadığını, fakat “bunun sarhoşluğun etkisiyle yapılmış uygunsuz bir hareket olabileceğini” söyleyerek özür diledi.

Aynı açıklamada Spacey, şimdiye kadar hem erkeklerle hem de kadınlarla ilişkisi olduğunu, ancak bundan sonra “eşcinsel bir erkek olarak hayatına devam etmeye karar verdiğini” de açıklamıştı.

Amerikan medyası, aktörü “eşcinsellik açıklaması” ardına sığınmakla ve kamuoyunun dikkatini dağıtmaya çalışmakla suçladı.

Spacey, yönetmen Ridley Scott’ın All the Money in the World filminden de çıkarıldı. Filmin çekimleri tamamlanmış olduğu halde, Scott, aktörün oynadığı bölümleri milyonlarca dolara tekrar çekerek aynı rolde Chrsitopher Plummer’ı oynattı.

Spacey hakkında devam eden altı cinsel taciz soruşturması bulunuyor.

Netflix - Güncel

En Başa Git