NOVO Gazete hakkında…

NOVO Gazete, bir varsayıma tepki olarak, Türk medyasına bir katkıda bulunmak üzere yola çıktı.

Anaakım Türk medyası, bu ülkedeki ortalama okuyucunun “Benzine zam” gibi doğrudan günlük hayatını etkileyen haberler dışındaki gündemle pek fazla ilgilenmediğini ve belli başlı konular dışında dünyanın konuştuğu konuları içselleştiremeyeceğini varsayar. Bu, doğru bir varsayım değil. Dünya gündemi, gerektiği biçimde ele alındığında, yalnızca akademisyenlerin ve biz gazetecilerin değil, toplumun her kesiminden bireyin ilgi alanına girer. NOVO Gazete’nin çıkış noktası da işte burası.

Yabancı dil bilen ve direkt olarak dış basından haber takibi yapabilen okuyucuların birçoğu da, rutin koşturmaca içinde her gün düzenli olarak “dış haber taraması” yapmaya vakit bulamaz. Bu nedenle, sıradan gazete ve haber sitelerinin, ilginizi çekeceğini varsayarak dış basından sizin yerinize seçtiği “ana gündem” maddelerine mahkûm olursunuz. Ve yine vakit darlığından, bu mahkûmiyetin bile farkına varamayabilirsiniz.

Size sunulan dış gündem ise; uluslararası zirveler, büyük diplomasi haberleri, Ortadoğu’da süren çatışmalar veya sansasyonel tabloid gazete haberlerinin ötesine genelde pek geçmez. Büyük gazetelerin, çoğunlukla yalan yanlış yazılmış yerli ajans haberlerini olduğu gibi kopyala-yapıştır yapması da her gün karşılaştığımız bir gerçek. NOVO Gazete, işte bu noktalarda farklılık yaratmak için yayın hayatına başladı. Alternatif dünya gündemini sizler için düzenli olarak taramak ve diğer Türkçe gazetelerde bulamayacağınız haberleri özenle derleyerek önünüze getirmek için…

NOVO Gazete, yakın gelecekte özel haber ve röportajlarla içeriğini daha da zenginleştirecek.

Günay Hilal Stellmach