Güneş’in kuzey kutbuna ait ilk görüntü yayınlandı - Novo Gazete

Dünyanın Öteki Gündemi

Güneş’in kuzey kutbuna ait ilk görüntü yayınlandı

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Güneş’in kuzey kutbunun neye benzediğine ilişkin yapay görsellerden elde edilmiş bir resmi Pazartesi günü internet sitesinde yayınladı.

Güneş’in kuzey ve güney kutupları bilim dünyası için gizemini korurken, ESA’da görev yapan bilim insanları, gerçeğe en yakın görüntüyü elde etmek için kolları sıvadı.

Uyduların odaklandığı kısımlar, genellikle Güneş’in ekvatoral bölgeleri olduğundan, kutuplara ait görsel mevcut değil.

Güneş’in kutuplarına yönelik tek uydu misyonu ve NASA ile ESA’nın ortak projesi olan “Ulysses”, fotoğraf çekmesini sağlayacak herhangi bir araca sahip değildi.

ESA’nın paylaştığı görüntü ise, Güneş’in yalnızca kuzey kutbuna ait tahmini bilgilere ve “Proba-2” uydusundan gelen fotoğraflara dayanarak oluşturuldu.

Aylarca süren sıkı bir çalışmanın ürünü olan yapay görüntü, Güneş’le ilgili bilinmeyen pek çok alanda yeni araştırmalara yardımcı olacak.

ESA’nın 2020’de hayata geçirmeyi planladığı “Solar Orbiter” misyonu ile Güneş’in bazı bölgelerine ait gerçek fotoğraflar elde edilmesi planlanıyor. Böylece Güneş’in kutuplarına ait daha gelişmiş yapay fotoğraflar oluşturulacak.

Teknoloji - Güncel

En Başa Git