Google, kötü amaçla kullanılabilecek ‘yüz tanıma’ teknolojisini satmayacak

Dünyanın Öteki Gündemi

Google, kötü amaçla kullanılabilecek ‘yüz tanıma’ teknolojisini satmayacak

Yüz tanıma teknolojilerinin satışı konusunda sıkı politikalar belirlemeleri için şirketlere yönelik baskı artarken, Google, sağlık merkezlerine bu teknolojiyi satmama kararı aldığını açıkladı.

Perşembe günü Google tarafından yayınlanan blog yazısında, şirketin Küresel İlişkiler Başkan Yardımcısı Kent Walker, yüz tanıma yazılımları için gerekli program arayüzlerini (API) sağlık kliniklerine satmayacaklarını belirtti.

Walker, yüz tanıma teknolojisinin, kayıp kişileri bulma gibi konularda yeni avantajlar sağlayabileceğini, ancak kötü amaçla kullanılmaya da açık olduğunu söyledi.

“Birden fazla kullanıma sahip pek çok teknoloji gibi, yüz tanımanın kullanım biçimlerinin de bizim prensiplerimiz ve değerlerimizle uyuştuğuna, kötüye kullanılmadığına ve zararlı sonuçlara yol açmadığına emin olmak için dikkatli incelemeler yapmalıyız,” diyen Walker, bu konuda farklı kuruluşlarla birlikte çalışacaklarını belirtti.

Google’ın kararını övgüyle karşılayan Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) teknoloji direktörü Nicole Ozer, “İnsan haklarını ihlal eden bir yüz izleme ürününü üretmediğine veya satmadığına emin olmak için Google’a baskı yapmaya devam edeceğiz. Ayrıca Amazon ve Microsoft’un da hükümetlere tehlikeli yüz tanıma sistemlerini sağlamamasına yönelik çağrımızı yineliyoruz. Şirketler, ürünlerinin topluma, insan hakları ve özgürlüklerine saldırı amacıyla kullanılmadığını garanti etmekle sorumludur. Tüm şirketlerin bu sorumluluğu almasının zamanı çoktan geldi,” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz aylarda Microsoft’tan da benzer bir adım gelmiş, şirket, yüz tanıma teknolojileriyle ilgili olarak, “doğruluk, şeffaflık, hesap verilebilirlik, ayrımcılık karşıtlığı, bildirim ve rıza, yasal izleme” şeklindeki prensipleri benimsediğini açıklamıştı.

Diğer şirketleri de benzer kurallar kabul etmeye çağıran Microsoft Başkanı Brad Smith, hükümetlerin de yüz tanıma teknolojisinin dünyada nasıl uygulandığını incelemesi gerektiğini söylemişti.

Yüz tanıma teknolojilerini sokak kameralarında kullanan Çin gibi baskıcı hükümetler, bu tür araçlarla “suçluları yakalama” maskesi altında, azınlık grupları kontrol altında tutmaya çalışıyor.

Teknoloji - Güncel

En Başa Git