Güzellik filtreleri, telefonlarınızdaki fotoğrafları çalıyor

Google Play Store üzerinden sunulan, fotoğraflar üzerinde rötuş yapmayı sağlayan bazı uygulamaların, Android telefon kullanıcılarının fotoğraflarını çalmak için kullanıldığı ortaya çıktı.

Bir uygulamanın Google Play Store’da yer alması, o uygulamanın güvenli olduğu anlamına gelmiyor. Zira Google’ın tüm çabalarına karşın, birtakım zararlı yazılımlar bu platforma sızmayı başarıyor.

Japonya merkezli siber güvenlik şirketi Trend Micro’nun geçen ay yayınladığı araştırmaya göre, Google Play Store’daki en az 29 adet fotoğraf uygulaması, kötü amaçlı kişiler tarafından geliştirildi. Her ne kadar Google sonradan bu uygulamaları kaldırsa da, tüm dünyada dört milyonu aşkın kullanıcı bunları çoktan telefonuna indirmişti.

Trend Micro, açıklamasında, bu uygulamalar üzerinden elde edilen fotoğrafların kötü amaçlarla kullanılabileceği, örneğin sosyal medyada sahte profiller oluşturulabileceği konusunda uyardı.

Şirketin açıkladığı zararlı uygulamalar şu şekilde:

Pro Camera Beauty, Cartoon Art Photo, Emoji Camera, Artistic Effect Filter, Art Editor, Beauty Camera, Selfie Camera Pro, Horizon Beauty Camera, Super Camera, Art Effects for Photo, Awesome Cartoon Art, Art Filter Photo, Art Filter Photo Effects, Cartoon Effect, Cartoon Art Photo Filter, Art Filter Photo Editor, Pixture, Art Effect, Photo Art Effect, Cartoon Photo Filter, Art Effect, Photo Editor, Wallpapers HD, Magic Art Filter Photo Editor, Fill Art Photo Editor, ArtFlipPhotoEditing, Art Filter, Cartoon Art Photo ve Prizma Photo Effect.

Fotoğraf düzenleme uygulaması gibi gözüken bu programlar, daha güzel fotoğraflarınızı çekip bunları rötuşlama bahanesiyle telefonunuzun kamerasını kullanıyor. Ancak bunların bazıları, içerdikleri zararlı yazılımlar sayesinde telefonunuzda başka işlemler yapabiliyor. “Fotoğraf düzenleme”yi vaat eden diğer bir grup uygulama ise, kullanıcıların fotoğraflarını uzaktaki bir sunucuya gönderiyor.

Bu uygulamalardan özellikle üçü (Pro Camera Beauty, Cartoon Art Photo ve Emoji Camera), birer milyon, “Artistic Effect Filter” adlı uygulama ise 500 bin indirilme sayısına ulaştı.

Uygulamaların bir kısmı, kurbanın telefonundaki kilidi her açışında, tam ekran reklam veya pornografik içerikler gösteriyor, hatta kurbanı bir yarışma kazandığına inandırarak sahte sitelere yönlendiriyor ve kişisel bilgilerini ele geçiriyor.

Siber güvenlik uzmanları, uygulama mağazalarındaki uygulamaları indirmeden önce mutlaka kullanıcı yorumlarının okunması gerektiğini belirtiyor.