Hack’lenen 30 milyon Facebook hesabından biri sizinki mi? - Novo Gazete

Dünyanın Öteki Gündemi

Hack’lenen 30 milyon Facebook hesabından biri sizinki mi?

Facebook’un iki hafta önce açıkladığı güvenlik skandalına ilişkin detaylar ortaya çıkmaya başladı. Buna göre, başta belirtildiği gibi 50 milyon değil, 30 milyon kişinin kişisel bilgileri çalındı.

30 milyon kullanıcının 15 milyonu, isim, telefon numarası ve email bilgilerini çaldırırken, 14 milyon kişi, bu bilgilere ek olarak “kullanıcı adı, doğum tarihi, cinsiyet, konum, din, dil, ilişki durumu, doğum yeri, mevcut şehir, iş, eğitim, Facebook erişiminde kullanılan cihazlar, giriş yaptıkları veya etiketlendikleri son 10 mekân, takip ettikleri siteler, kişiler ve sayfalar ve son 15 arama bilgisini” çaldırmış durumda.

Geriye kalan bir milyon hesabın “erişim jetonu” çalınmakla birlikte, bunlara bağlı verilere izinsiz erişim tespit edilmedi.

FBI’ın soruşturma açtığı saldırının kurbanları arasında olup olmadığınızı öğrenmek için atmanız gereken adımlar şu şekilde:

1. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra Facebook Yardım Merkezi’ni ziyaret edin:

https://www.facebook.com/help/securitynotice?ref=sec

2. Sayfanın aşağısındaki “Facebook hesabım bu güvenlik sorunundan etkilendi mi?” sorusunu bulun. Hesabınızı İngilizce olarak kullanıyorsanız arayacağınız cümle: “Is my Facebook account impacted by this security issue?”

3. Burada saldırıdan etkilenip etkilenmediğinize dair bir yanıt göreceksiniz. Etkilenmiş olan kişiler aynı zamanda akışın tepesinde bir uyarı görecek.

4. Eğer kurbanlar arasındaysanız, üç seçenek var. Sadece isim, email ve telefon numarası hack’lenen 15 milyon kullanıcıdan, çok daha fazla bilgisi çalınan 14 milyon kullanıcıdan veya bilgilerine erişilmemiş bir milyon kullanıcıdan biri olabilirsiniz.

Hack’lendiyseniz ne yapmalısınız?

Facebook hesabı hack’lenen kullanıcılar arasındaysanız, sizi tuzağa düşürmek için gönderilebilecek email’lere ve yapılabilecek telefon aramalarına karşı dikkatli olmalısınız. Zira bilgileriniz dolandırıcılara satılmış olabilir.

Oltama emaillerle (phishing) sizi, gerçekmiş gibi gözüken sahte bir sayfa üzerinden sosyal medya hesabınıza giriş yapmaya yönlendirebilirler.

Facebook’tan gönderilmiş gibi gözüken bir email söz konusuysa, “facebookmail.com” adresinden gelip gelmediğine bakın. Ayrıca Facebook hesabınızdan Güvenlik ve Giriş Ayarları’na giderek, Facebook’tan son gelen emailleri bulun ve görüntüleyin.

Eğer verilerine erişilen grup içindeyseniz, bankanızı veya mobil operatörünüzü arayıp ekstra güvenlik önlemleri almaya çalışın. Zira hacker’lar, bilgilerinizi kullanarak bankanızı sizin adınıza arayıp “sosyal mühendislik” yoluyla işlem yapmaya çalışabilir veya telefonunuzu kendi telefonlarına yönlendirerek iki faktörlü doğrulamayı aşmayı deneyebilir.

Facebook, üst üste ortaya çıkan veri sızdırma skandallarıyla hem prestijini hem de kullanıcıların güvenini büyük ölçüde kaybetti. Şirketin geçtiğimiz Mart ayında karıştığı, tüm dünyayı sarsan Cambridge Analytica skandalının detayları için tıklayın.

İnternet - Güncel

En Başa Git