Elon Musk’ın canlı yayında marihuana macerasına NASA’dan inceleme

Dünyanın Öteki Gündemi

Elon Musk’ın canlı yayında marihuana macerasına NASA’dan inceleme

Eylül ayında katıldığı bir canlı yayında sunucunun kendisine ikram ettiği marihuanayı içerken çekilen görüntüleriyle gündem olan Elon Musk’ın başı bu kez NASA’yla belada.

Joe Rogan Experience adlı podcast yayını sırasında kendisine uzatılan marihuana ve viskiyi içen Musk’ın bu görüntüleri dünya basınında yer bulmuştu.

Washington Post’un haberine göre, Musk’ın bu görüntüleri üzerine Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Musk’ın uzay araçları üreten şirketi SpaceX için “güvenlik soruşturması” başlattı. Zira şirket, NASA’yla ortak bir projede çalışıyor.

Washington Post’a konuşan ve ismi açıklanmayan NASA yetkilileri, incelemenin sebebinin, Musk’ın canlı yayında marihuana ve viski içmesi olduğunu belirtti.

NASA’nın resmî kaynakları, incelemenin sebebi konusunda yorum yapmaktan çekinirken, sözcü Bob Jacobs, şirketin NASA’nın “işyeri güvenliği” şartlarını karşıladığından ve “uyuşturucusuz işyeri ortamı” sağlandığından emin olmak istediklerini söyledi.

SpaceX ve Boeing’in, gelecek yıldan itibaren Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) astronot götürüp getirmeye ilişkin NASA’yla imzaladıkları birer sözleşme mevcut.

NASA’nın 2011’den bu yana Amerikalı astronotların ISS’ye seyahati için Rusya’yla da anlaşması bulunuyor. Rusya’nın Soyuz roketlerinden biri, Ekim ayında yapılacak bir ISS uçuşu öncesinde acil iniş yapmak zorunda kalınca güvenlik endişeleri ortaya çıkmıştı. NASA’nın Rusya’yla anlaşması 2019’un Kasım ayında sona erecek.

Musk’ın özellikle Twitter’da yaptığı umursamaz paylaşımları, ünlü milyarderin başına bugüne dek pek çok dert açtı.

Musk, geçtiğimiz aylarda Tayland’da bir mağarada mahsur kalan futbolcu çocukları kurtarma çalışmalarına katılmak için mini denizaltısını alıp olay yerine gitmişti. Yardım teklifi reddedilip, İngiliz bir dalgıçtan “denizaltısını acıyan yerine soksun” tepkisini alan Musk, dalgıca Twitter üzerinden “pedofil” hakaretinde bulunmuştu. Çocukları kurtaran “kahraman dalgıç”, Eylül ayında milyarder işadamına 75 bin dolarlık hakaret davası açtı.

Başka bir Twitter paylaşımı ise Musk’ı Eylül sonunda Tesla yönetim kurulu başkanlığından istifa etmek zorunda bırakmıştı. Kız arkadaşı Grimes’a “komiklik yapmak için” 7 Ağustos’ta yazdığı mesajda Musk, Tesla’yı (marihuanayı simgeleyen 420 sayısına gönderme yaparak) hisse başına 420 dolar teklifle New York borsasından çekerek “özelleştirmeyi” planladığını, bunun için yeterli malî kaynağı olduğunu belirtmişti.

Tweet’in ardından Tesla hisselerinin değerinde kısa süreli yükseliş görüldü. Bunun üzerine ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC), Musk’a “borsa manipülasyonu” davası açtı. Musk, 20 milyon dolar ceza ödeyerek, Tesla yönetim kurulu başkanlığından istifa etmeyi kabul etti, ancak CEO’luk konumunu sürdürüyor.

Teknoloji - Güncel

En Başa Git