Dünya Sağlık Örgütü: Her 20 ölümden biri alkolle bağlantılı

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) 21 Eylül’de yayınladığı rapora göre, 2016 yılında tüm dünyada üç milyonu aşkın insan alkol tüketimi nedeniyle hayatını kaybetti. Bu da her 20 ölümden birine denk geliyor.

Alkolle bağlantılı ölümlerin yüzde 75’inden fazlasını erkekler oluşturuyor.

Genel olarak en büyük ölüm sebebi yüzde 28’le yaralanmalar olurken, sindirim bozuklukları yüzde 21’le ikinci, kalp ve damar hastalıkları yüzde 19’la üçüncü sırada.

Diğer ölüm sebepleri ise, bulaşıcı hastalıklar, kanser, zihinsel bozukluklar ve alkol kullanımıyla ilişkili rahatsızlıklar olarak sıralanıyor.

WHO’nun madde kullanımından sorumlu koordinatörü Vladimir Poznyak, raporla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“Alkol tüketimi çok yüksek seviyelerde seyretmeye devam ediyor. Tüm ülkeler, alkolün zararlı kullanımından kaynaklanan sağlık masraflarını ve sosyal giderleri azaltmak için çok daha fazlasını yapabilir.”

Dünya genelinde 237 milyon erkek ve 46 milyon kadının alkol tüketimiyle bağlantılı rahatsızlıklardan etkilendiği tahmin ediliyor. En fazla etkilenen bölgenin Avrupa olduğu, bunu Kuzey ve Güney Amerika’nın takip ettiği belirtiliyor.

Rapor, küresel çapta yaklaşık 2.3 milyar insan alkol tükettiğini ve pek çok kişinin 15 yaşından önce alkole başladığını ortaya koydu.

Aynı zamanda, alkolün yüzde 45’inin sert içkiler, yüzde 34’ünün bira ve yüzde 12’sinin şarap içinde tüketildiği ortaya çıktı.