Dünya Putin’e Trump’tan daha çok güveniyor - Novo Gazete

Dünyanın Öteki Gündemi

Dünya Putin’e Trump’tan daha çok güveniyor

ABD merkezli Pew araştırma merkezinin yeni yayınladığı bir ankete göre, dünya genelinde her 10 kişiden yedisi, ABD Başkanı Donald Trump’a güvenmezken, sadece yüzde 27’lik bir kesim güvendiğini söylüyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e duyulan güven ise yüzde 30.

Pew, 20 Mayıs ve 12 Ağustos tarihleri arasında, dünyanın 25 ülkesinden 26 bin 112 kişiye, dünya liderlerine duydukları güveni sordu.

Ankette, Avrupa ülkelerinde Trump’a duyulan güvensizliğin tahmin edilenden daha yüksek çıktığına dikkat çekiliyor. Almanya’da sadece yüzde 10 oranında bir nüfus, Trump’a güven duyduğunu söylerken, bu oran Fransa’da yüzde 9’a düşüyor.

Ankete katılanların yüzde 43’ünün ABD hakkında olumsuz, yüzde 50’sinin ise olumlu görüşe sahip olduğunu tespit eden Pew, eski ABD Başkanı Barack Obama döneminden bu yana ABD’nin Avrupa’daki imajında ciddi bir değişiklik olduğunu gözlemledi.

Zira Obama, Avrupa’da oldukça popüler bir liderdi. Ancak ABD’nin Alman politikacıların telefonlarını dinlediğinin ve Ortadoğu’da “terörle mücadele” kapsamında drone saldırılarıyla sivilleri öldürdüğünün ortaya çıkması sonrasında Obama’ya destek azalmıştı.

Sonuçlarda, Trump’ın iklim değişikliğiyle mücadeleye ilişkin Paris anlaşmasından ve İran nükleer sözleşmesinden çekilmesi, Avrupa Birliği’nden (AB) ithal çelik ve alüminyuma ek vergi getirmesi ve NATO’nun gerekliliğini sorgulamasının etkili olduğu sanılıyor.

Öte yandan, Almanya Başbakanı Angela Merkel’e güvenin yüzde 52, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a duyulan güvenin ise yüzde 46 olduğu ortaya çıktı.

Genel - Güncel

En Başa Git