DJ Khaled’e kripto para soruşturması

Müzisyen ve prodüktör DJ Khaled ile boksör Floyd Mayweather Jr. hakkında, ücret aldıklarını açıklamadan bazı dijital para girişimlerinin reklamını yaptıkları gerekçesiyle soruşturma açıldı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından açılan soruşturmaya göre, ICO (Initial Coin Offering) adı verilen bazı girişimlere yatırım yapılmasını teşvik eden ikili, bu iş karşılığında para aldıklarını gizli tuttu.

SEC, ICO’lar kapsamında satışı yapılan kripto paraların “menkul kıymet” sayılabileceğini ve ilgili federal yasalara tabi olduğunu iddia ediyor.

DJ Khaled ve Mayweather Jr., SEC’le anlaşma yoluna giderek, önümüzdeki üç yıl boyunca dijital para reklamı yapmama sözü verdi. İki ünlü de, ICO’lardan kendilerine ödenen ücretleri ve belirlenen ceza miktarını faiziyle birlikte ödemeyi kabul etti.

Mayweather Jr.’ın, üç farklı ICO girişiminden toplam 300 bin dolar, DJ Khaled’in ise Centra Tech adlı şirketten 50 bin dolar aldığı ve dijital paraların reklamını yaparken bunu kamuoyundan gizlediği ortaya çıktı.

SEC yöneticileri, “Sosyal medyadaki etkili isimler, genellikte ücret alan reklamcılardır, yatırım uzmanları değil,” açıklaması yaptı.

Bu, bugüne dek SEC tarafından ICO reklamı yapan kişilere açılan ilk soruşturma.

ICO, kendi kripto parasını üreten bir şirketin, bu paraya ilk yatırımı yapan (bir nevi buradan hisse alan) yatırımcılar aracılığıyla fon oluşturması anlamına geliyor.

ICO’lar, son dönemde uluslararası düzenleyicilerin radarına girmiş durumda. Zira şirketin aniden ortadan kaybolmasıyla ICO’lar kimi zaman dolandırıcılık yöntemi olarak da kullanılabiliyor. Ancak bu, her ICO’nun dolandırıcılık olduğu anlamına gelmiyor.