Çin polisi, vatandaşları 'yürüyüşünden' tanıyacak - Novo Gazete

Dünyanın Öteki Gündemi

Çin polisi, vatandaşları ‘yürüyüşünden’ tanıyacak

Dünyanın en büyük güvenlik kamerası ağına sahip Çin’de, polis kalabalık içinde “şüphelileri” ararken kişilerin vücut şekline ve yürüyüş tarzına göre kimlik belirlemesi yapan yeni bir teknolojiyi hayata geçiriyor.

Söz konusu sistem, 50 metre mesafeye kadar, yüzü görünmeyen veya arkası dönük haldeki bireylerin dahi tanınmasını sağlıyor.

Çinli yapay zekâ şirketi Watrix tarafından geliştirilen teknoloji, kısa süre önce 14.5 milyon dolarlık fon elde etmişti.

Suçluların yakalanması için kullanılacağı açıklanan yeni uygulamanın ülkede muhaliflere yönelik bir baskı aracına dönüştürüleceği endişesi yaygın.

Zira Çin hükümeti, veri tabanlarını ve yüz tanıma sistemlerini özellikle etnik grupları kontrol altında tutmak için kullanması nedeniyle eleştirilerin odağında.

Daha önce Bloomberg’ün yayınladığı bir habere göre, yaklaşık 10 milyon Uygur Müslümanı’nın yaşadığı Şincan Uygur Özerk Bölgesi’nde hayata geçirilen yüz tanıma sistemiyle, “hedef kişilerin” ev ve işyerleri dışındaki seyahatlerinden polisin haberdar olması sağlanıyor.

Sokaklarında 170 milyonun üzerinde güvenlik kamerası bulunan Çin’de, polis bir süre önce de benzer amaçlarla “akıllı gözlükler” kullanmaya başlamıştı.

Teknoloji - Güncel

En Başa Git