İntihar eden rock yıldızı Chris Cornell’ın ailesi, doktora dava açtı

ABD’li grunge grubu Soundgarden’ın solisti Chris Cornell’ın ailesi, müzisyenin intiharından doktorunu sorumlu tutuyor. Perşembe günü açılan davada, doktor, “zihinsel etki” yapan ilaçları Cornell’a sorumsuzca reçete etmekle suçlandı.

Geçmişte uyuşturucu bağımlılığı olan 52 yaşındaki Cornell, 2017’nin Mayıs ayında ilaç etkisi altında kendini asarak hayatına son vermişti. Sanatçının kanında doktorunun verdiği sersemletici ilaçlar tespit edildi.

Cornell’in “kasten intihar etmediğine” inanan karısı Vicki Cornell, Los Angeles’ta bir mahkemede Dr. Robert Koblin’e dava açtı.

Dilekçede, doktorun, Cornell’ın “zihinsel faaliyetlerini etkileyen tehlikeli ilaçları sorumsuzca ve defalarca reçete ettiği ve onun hayatına mal olacak şekilde, kontrol edemeyeceği fevri davranışlara sebep olduğu” belirtiliyor.

İddiaya göre, Koblin, ölümünden önceki son 20 ay içinde Cornell’a “Lorazepam” adlı ilaçtan 940 doz yazdı. Ancak Koblin bu süre içinde Cornell’ın vücudunda herhangi bir muayene, test veya klinik değerlendirme yapmadı.

Anksiyete tedavisinde kullanılan bir sakinleştirici olan “Lorazepam”, beyin faaliyetlerini yavaşlatmasıyla biliniyor.

Koblin’in avukatı ise, uygulanan tedavinin “standart” olduğunu ve Cornell’ın intiharında belirleyici bir faktör olmadığını savunuyor.