Chanel’den kürk ve egzotik hayvan derisine yasak - Novo Gazete

Dünyanın Öteki Gündemi

Chanel’den kürk ve egzotik hayvan derisine yasak

Fransız moda devi Chanel, bundan sonra koleksiyonlarında kürk ve egzotik hayvan derisi içeren ürünler kullanmayacağını açıkladı.

PETA ve diğer hayvan hakları örgütlerinin baskısı üzerine alınan karar, timsah, kertenkele ve yılan derilerini de yasak kapsamına alıyor.

CNN’e konuşan Chanel sözcüsü, kararın alınmasında, bu tür ürünlerin şirketin etik prensiplerine uymamasının etkili olduğunu belirtti. Sözcü, yeni politikanın, aynı zamanda yeni jenerasyon ürünler ortaya çıkarmaya yönelik bir fırsat sunduğunu söyledi.

“Hayvanlar giymemiz için değildir” sloganıyla faaliyet gösteren PETA, kararı hayvan hakları açısından bir başarı olarak nitelendirdi. PETA yöneticilerinden Tracy Reiman, haberi şampanya patlatarak kutladıklarını açıkladı.

Zira PETA, uzun süredir Chanel’e kürklü giysi ve aksesuarlardan vazgeçmesi yönünde çağrıda bulunuyordu. Reiman, şimdi sıranın Louis Vuitton’da olduğunu söylüyor.

Zira geçen yıl Gucci, 2016 yılında da Giorgio Armani, kıyafet ve aksesuarlarında hayvan kürkü kullanımına son verdiklerini açıklamışlardı. Ünlü modacılar Vivienne Westwood, Calvin Klein ve Ralph Lauren da aynı şekilde kürk kullanımına karşı tavır koyan isimler arasında.

Genel - Güncel

En Başa Git