Suudi medyası, Jamal Khashoggi olayında ‘sahte nişanlı’ iddiasına sarıldı

Dünyanın Öteki Gündemi

Suudi medyası, Jamal Khashoggi olayında ‘sahte nişanlı’ iddiasına sarıldı

İstanbul’daki Suudi Başkonsolosluğu’na gittiği 2 Ekim tarihinden beri kendisinden haber alınamayan gazeteci Jamal Khashoggi, Suudi basının da gündeminde. Ancak yaşananlar, farklı bir bakış açısıyla yansıtılıyor.

Türk ve Amerikan gazetelerini sahte haberler yaparak kamuoyunu yanlış yönlendirmekle suçlayan Suudiler, Khashoggi’nin bir Türk nişanlısı olmadığı ve her şeyin bir “düzen” olduğu iddiasında.

Bir diğer iddia da gazetecinin gerçek karısının Suudi Arabistan’da olduğu yönünde.

Geçtiğimiz günlerde “Babamın kayboluşunu politikaya alet etmeyin, Suudi hükümetine güveniyoruz,” şeklinde açıklama yapan Khashoggi’nin oğlu da, Türk nişanlı Hatice Cengiz’i tanımadığını söylemişti.

Cengiz ise, Suudi gazetecinin konsolosluğa evlilik evrakları almak için gittiğini ve dışarıda saatlerce onu beklediğini anlatmıştı.

Suudi hükümetine bağlı basın organları ve “sosyal medya trolleri”, Cengiz’in “sahte bir nişanlı” olduğuna ilişkin komplo teorisini internette yaymaya başladı.

Al Arabiya’nın bu hafta yayınladığı bir makalede, Cengiz’in “dış güçler için çalışan bir ajan” olduğu ve Khashoggi’yle hiçbir ilişkisi olmadığı iddia edildi. Buna gerekçe olarak da Cengiz’in geçmişte Suudi hükümetini eleştirdiği bazı tweet’leri gösterildi.

Twitter’da ortaya çıkan “Ortadoğu’nun Koruyucuları” adlı bir hesap ise, “veri doğrulama grubu” olduğunu belirterek, Khashoggi ve nişanlısına ait bir fotoğrafın montaj olduğunu iddia etti.

“Yüzyılın en büyük siyasi dolandırıcılığını” ortaya çıkardıklarını söyleyen grup, kadının fotoğrafının buraya sonradan eklendiğini savunuyor. 10 Ekim’den bu yana üç bine yakın retweet alan paylaşımlar, Suudi Arabistan merkezli hesaplar tarafından yoğun şekilde uluslararası medya kuruluşlarına ve gazetecilere tweet’leniyor.

Grubun Twitter hesabı ise Eylül ayında açılmış.

Khashoggi’nin yazarı olduğu Washington Post gazetesinin temsilcileri, Suudi basınında çıkan komplo teorilerinin, dikkatleri dağıtarak gazetecinin başına ne geldiğinin bulunmasını engellemeyi amaçladığını söylüyor.

Genel - Güncel

En Başa Git