California’da yeni yasa: Şirket yönetiminde sadece erkekler olamaz - Novo Gazete

Dünyanın Öteki Gündemi

California’da yeni yasa: Şirket yönetiminde sadece erkekler olamaz

ABD’nin California eyaletinde Pazar günü kabul edilen yeni yasa uyarınca, şirketlerin yönetim kurulu üyelerinin tamamen erkeklerden oluşması yasak.

Yasayla, eyalette merkezi bulunan şirketlerin yönetim kurulunda en az bir kadın üye bulunması zorunlu hale geldi. 2019’un sonuna kadar yasayı uygulamaya geçirmeyen şirketler para cezasına çarptırılacak.

Beş üyeli yönetim kuruluna sahip şirketlerin 2021 sonu itibarıyla bünyelerine iki kadın üye, altı veya daha fazla kişiden oluşan yönetim kuruluna sahip şirketlerin ise en az üç yeni kadın üye dahil etmeleri gerekiyor.

Avrupa ülkelerinde benzer düzenlemeler bulunsa da, bu ABD’de konuya ilişkin çıkarılan ilk yasa.

California eyalet yönetiminin geçen ay onayladığı tasarı, 30 Eylül’de Vali Jerry Brown tarafından imzalanarak yasalaştı. Valinin aynı gün imzaladığı diğer düzenlemeler de, “kadınları, çocukları ve çalışan aileleri koruma ve desteklemeye yönelik” diğer yasa tasarılarından oluşuyor.

ABD’nin en büyük 500 şirketinin büyük çoğunluğu, yönetim kurulunda en az bir kadın üyeye sahip. Ancak bunların sadece dörtte birinde ikiden fazla kadın üye bulunuyor.

Norveç ve bazı Avrupa ülkelerinde de benzer kota uygulamaları mevcut. Norveç’teki büyük şirketlerde, kadınların yönetim kurulunda en az yüzde 40 oranında temsil edilmesi gerekiyor.

Genel - Güncel

En Başa Git