California’da tüm otobüsler elektrikli olacak - Novo Gazete

Dünyanın Öteki Gündemi

California’da tüm otobüsler elektrikli olacak

ABD’nin California eyaleti geçen hafta, 2029’dan itibaren sadece tam elektrikli otobüsler satın alınmasını zorunlu kılan düzenlemeyi kabul etti. Eyalet, Mayıs ayında da tüm evlerin çatısına güneş paneli zorunluluğu getirmişti.

İklim değişikliğiyle mücadele adına bu kararı alan ilk eyalet olan California’da, 2040 yılı itibarıyla toplu taşımada elektrikli araçlar dışında otobüs kullanılmayacak.

Bu kapsamda eyalet yönetimi tarafından 14 bin yeni elektrikli otobüs satın alınması planlanıyor.

Kararın alınmasında büyük rol oynayan California Hava ve Doğal Kaynaklar Kurulu (CARB) Başkanı Mary Nichols, eyaletin bu konuda federal hükümetten daha ilerici adımlar atması gerektiğini, zira California’da kronik hava kirliliğinin astım ve kalp hastalıklarına sebep olduğunu söylüyor.

Donald Trump yönetiminin fosil yakıt kullanımını teşvik eden politikalarına karşı mücadele veren CARB, söz konusu yasanın geçmesi için yıllardır çalışıyor.

Zira Trump, geçen ay federal hükümetin küresel ısınmaya ilişkin yayınladığı rapor ve eğer önlem alınmazsa ABD ekonomisi için korkunç sonuçları olacağı şeklindeki sonuç karşısında “Bunlara inanmıyorum” yanıtını vermişti.

California, geçtiğimiz Mayıs ayında da, güneş enerjisi kullanımını arttırmak amacıyla, 2020 yılı itibarıyla tüm evlerin çatısına güneş paneli yerleştirmeyi zorunlu kılmıştı. (Konuyla ilgili detaylı haberimize buradan göz atabilirsiniz.)

Güneş enerjisi evlerdeki elektriğin tamamını karşılayamadığından, şebeke elektriği de kullanılmaya devam ediliyor.

Ancak California Valisi Jerry Brown’ın Eylül ayında imzaladığı yasa uyarınca, 2045 itibarıyla eyaletin tüm elektriği, yüzde 100 yenilenebilir enerjiden elde edilecek.

Genel - Güncel

En Başa Git