Bitcoin, küresel ısınmayı 20 yılda iki derece arttırabilir - Novo Gazete

Dünyanın Öteki Gündemi

Bitcoin, küresel ısınmayı 20 yılda iki derece arttırabilir

Aylık bilim dergisi “Nature Climate Change”de Kasım ayı başında yayınlanan araştırmaya göre, Bitcoin üretimi, 2033 yılına kadar küresel ısının iki derece yükselmesine yol açabilir.

Hawaii Üniversitesi’nden bir grup araştırmacının çalışması, Bitcoin üretiminde kullanılan donanım, üretimin yapıldığı olası noktalar ve üreticilerin ülkelerinde bu iş için ne kadar karbondioksit yaydığı gibi hususları esas aldı.

Araştırmacılar, Bitcoin’in geçen yıl 69 milyon metrik ton karbondioksit ürettiğini belirledi. Bunun, dünya genelinde enerji üretiminden kaynaklanan karbondioksit emisyonlarının yüzde 1’ini geçtiği belirtiliyor.

“Bitcoin madenciliği” adı verilen üretim işlemi, binlerce bilgisayar üzerinden gerçekleştiğinden yüksek oranda elektrik tüketimine neden oluyor. Zira her bir bilgisayar eş zamanlı olarak karmaşık bir matematik problemini çözmeye çalışıyor ve problemi çözen ilk bilgisayar, yeni üretilen Bitcoin’den komisyon elde ediyor.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kısa süre önce yayınlanan bir rapor, 1.5 derecenin üzerinde bir sıcaklık artışının iklim üzerinde “geri dönüşü olmayan, felâket etkileri” olacağını ortaya koydu.

Bu yeni araştırmaya göre, Bitcoin’in tek başına bu artışa “iki derece” gibi büyük bir katkıda bulunması muhtemel.

Bitcoin’in dünyada bıraktığı karbon ayakizi, yıllardır uzmanlar tarafından eleştiriliyor. Hollandalı ekonomist Alex de Vries, bu konuda yaptığı araştırmalarla önde gelen isimlerden biri.

De Vries, geçtiğimiz aylarda Bitcoin’in elektrik tüketiminin yıl sonuna kadar tüm dünyanın elektrik talebinin yüzde 0.5’ini teşkil edeceğini ortaya koymuştu.

Teknoloji - Güncel

En Başa Git