Avustralyalı öğrenciler, iklim için dersleri boykot etti - Novo Gazete

Dünyanın Öteki Gündemi

Avustralyalı öğrenciler, iklim için dersleri boykot etti

Avustralya genelinde binlerce ilk ve ortaokul öğrencisi, Cuma sabahı sınıfları terk ederek, federal hükümeti iklim değişikliği konusunda harekete geçmeye çağırdı. Öğrenciler, başbakanın günler önceki uyarılarını dinlemedi.

Sydney ve Melbourne gibi büyük kentlerde sokaklara dökülen öğrenciler, araç trafiğini durma noktasına getirdi. “Eğitimli insanları dinlemeyecekseniz, neden okula gidelim ki?” yazılı pankartlar dikkat çekti.

Eylemde konuşma yapan 14 yaşındaki Jean Hinchliffe, “Bu bizim ilk boykotumuz. Ve sadece bir başlangıç. Bu konuda bir şey yapılana kadar da durmayacağız,” derken, 11 yaşındaki Lucie Atkin-Bolton, “Çocuklar ortalığı kirlettiğinde, yetişkinler bize orayı temizlememizi söyler. Ve bu adildir. Fakat liderlerimiz ortalığı kirlettiğinde, onu temizleme işini bize bırakıyorlar,” diye konuştu.

Başbakan Scott Morrison’ın adı her geçtiğinde kalabalıktan yuhalama sesleri yükseldi. 17 yaşındaki Manjot Kaur, “Eğer Scott Morrison çocukların parlamento gibi davranmaktan vazgeçmesini istiyorsa, parlamento da çocuk gibi davranmaktan vazgeçmeli,” dedi.

Zira Morrison, hafta başında öğrencilere, planlanan iklim eylemine katılmamaları çağrısında bulunmuş, “Daha az aktivist olun,” ifadelerini kullanmıştı.

Avustralyalı öğrenciler, geçtiğimiz günlerde iklim değişikliğiyle mücadele için İsveç parlamentosu önünde oturma eylemi yapan 15 yaşındaki Greta Thunberg’dan ilham aldıklarını söylüyor.

Genel - Güncel

En Başa Git